Εύκολο απόγευμα για τη Δόξα κόντρα στην ΑΕΚΠ

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στην ΑΕΚΠ η Δόξα, επικρατώντας με 0-7.

Εύκολο απόγευμα είχε η Δόξα, που επικράτησε της νεανικής ομάδας των Κιρκιζατών με το ευρύ 0-7, και παρέμεινε στο +6 από την Ανέζα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι, και στο πρώτο 5λεπτο ήταν ήδη μπροστά με 0-2, ενώ με δύο γκολ ακόμη πριν το ημίωρο τελείωσαν ουσιαστικά το ματς, μετατρέποντας το υπόλοιπο σε τυπική διαδικασία. Στην πρώτη ουσιαστικά φάση του ματς, στο 2ο λεπτό, ο νεαρός Γκοτζά, με διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-1 για τη Δόξα, ενώ στο 5ο λεπτό, ο Γκούβελος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και τελείωσε εύστοχα τη φάση, γράφοντας το 0-2 και βάζοντας γερές βάσεις νίκης. Στο 28ο λεπτό, ο Μ. Νούτσος συνδυάστηκε με το Σιλιόγκα και σκόραρε για το 0-3, για να γράψει και ο Σιλιόγκας το όνομά του στη λίστα των σκόρερς ένα λεπτό αργότερα, όταν με πλασέ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 0-4, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, μετά από ένα ήρεμο πρώτο ημίωρο, η Δόξα ανέβασε στροφές στο τελευταίο τέταρτο και σκόραρε τρεις φορές ακόμη για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα. Στο 75ο λεπτό, ο Κοσσυβάκης έκανε ωραία σέντρα στην περιοχή και ο Σιλιόγκας με κεφαλιά, διπλασίασε τα τέρματά του για το 0-5, με τον ίδιο παίκτη να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του στο 79ο λεπτό, με προσωπική ενέργεια και εύστοχο τελείωμα, για το 0-6. Το τελικό 0-7 για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό, με το 14χρονο Γιάννη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Μακρής. Οι νεαροί της ΑΕΚΠ προσπάθησαν για το καλύτερο, όμως η διαφορά δυναμικότητας και εμπειρίας ήταν μεγάλη και δεν κατάφεραν να φτάσουν έστω σε κάποιο γκολ, παρά τις προσπάθειές τους.

Διαιτητής : Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί : Μέκιος Σπύρος - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών (Κωνσταντινίδης) : Σταύρου (57' Πήλιος), Σκαλτσογιάννης (66' Σκούρας), Δοσούλας, Μαρέτας, Σιαφάκας, Ντούλας (32' Μπασδέκης), Μπουζάνης, Χασκής, Πλούμπης, Μπέλλος (57' Βούλγαρης), Σερέτης (57' Σεντόρης)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Τζουμανίκας, Μακρής, Κίτσης, Παπαγιάννης, Πέτσας (46' Γιάννης), Τυρολόγος, Νούτσος Μ. (46' Κοσσυβάκης), Παπαλάμπρης (62' Ρίζος), Γκοτζά, Γκούβελος, Σιλιόγκας