Νίκη τετράδας για τους Αγ. Αναργύρους

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, οι Αγ. Ανάργυροι επιβλήθηκαν της ΑΕ Καμπής με 2-1 και την προσπέρασαν, πιάνοντας τετράδα!

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε στην έδρα του ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων, που επικράτησε της ΑΕ Καμπής με 2-1, ξεπερνώντας τη στη βαθμολογία και μπαίνοντας μετά από καιρό στην τετράδα. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, και αρκετά σφιχτό δείχνοντας τη θέληση και των δύο ομάδων για ένα θετικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή, στο 4ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Σταμάτη, ο Κόνιαρης έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή, γλυτώνοντας το αυτογκόλ, αφού η μπάλα είχε αλλάξει πορεία σε κεφάλι συμπαίκτη του. Η απάντηση των γηπεδούχων, ήταν το 1-0, δύο λεπτά αργότερα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζναφέρη, ο Κακάβας με εξαιρετικό πλάσε στην κίνηση, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γεροδήμο. Η Καμπή έψαξε την ισοφάριση και είχε ένα άτσαλο πλασέ του Νίκαρη στο 9ο λεπτό, για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, στο 15', όταν ο Σωτ. Σταμάτης εκτέλεσε πολύ ωραία απευθείας φάουλ, από αρκετά πλάγια, ο Παππάς δεν εκτίμησε τη φάση όπως θα έπρεπε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-1. Στη συνέχεια, ο ρυθμός δεν ήταν καλός και φτάσαμε στο 39ο λεπτό, για να γίνει αξιόλογη φάση, με το Δήμο να κάνει προσωπική ενέργεια και να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια από το ημικύκλιο. Η τελευταία φάση του πρώτου μισού ανήκε και πάλι στην Καμπή, με το Σταμάτη να εκτελεί ωραία φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, όμως τον Κ. Τζουμάκα σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία από πλάγια να μην εκτελεί προς το τέρμα, αλλά να κάνει γύρισμα προς τα πίσω, σαν απόκρουση, χάνοντας την ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν και πάλι στην πρώτη τους καλή φάση να σκοράρουν, στο ίδιο χρονικό σημείο με το πρώτο μέρος, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη, ο Μπαλαδήμας από αριστερά έκανε το παράλληλο γύρισμα, και ο Θανάσης παρά την προσπάθεια των αμυντικών να διώξουν, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για το τελικό 2-1. Στη συνέχεια δεν είχαμε για αρκετή ώρα κάτι αξιοσημείωτο, με το Θανάση να φτάνει κοντά σε δεύτερο γκολ, στο 74ο λεπτό, όταν μετά από λάθος βρέθηκε μόνος στην περιοχή, όμως το αριστερό σουτ του έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Η Καμπή ανέβασε πολλούς παίκτες στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, όμως δεν είχε καθαρό μυαλό στις προϋποθέσεις που δημιούργησε, έχοντας μόνο μια αξιόλογη στιγμή, σε κεφαλιά του Μπακοδήμου στο 87ο λεπτό, που μπλόκαρε εύκολα ο Παππάς. Από τη μεριά τους, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει στο 91ο λεπτό, όταν ο Καζναφέρης κέρδισε φάουλ στα όρια της περιοχής μετά από ατομική ενέργεια, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο ίδιος, τραντάζοντας με δυνατή εκτέλεση το οριζόντιο δοκάρι. Το σκορ στις τελευταίες στιγμές δεν άλλαξε, με τους Αγ. Αναργύρους να εκτοπίζουν από την τετράδα την αντίπαλό τους, που γνώρισε δεύτερη σερί ήττα. Θα ακολουθήσουν αναλυτικά στιγμιότυπα με τις καλύτερες φάσεις και τα γκολ του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Φίτσας Γ.  Βοηθοί : Παππάς Φ. - Παναγιώτου Α.

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Καλιαρντάς) : Παππάς, Τζίμας, Σακκάς, Σιαπλαούρας (71' Κανταρέλης Οδ.), Κόνιαρης, Μάρκος, Κακάβας, Καζναφέρης, Θανάσης (92' Κανταρέλης Δ.), Χούσος (81' λ.τρ. Μποχώτης), Παπαδόπουλος (46' Μπαλαδήμας)

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γεροδήμος, Σταμάτης Στ., Γόγολος, Τζουμάκας Κ., Γαλάνης, Στούπας (81' Μπακοδήμος), Κίτσιος, Τζουμάκας Δ., Δήμος, Σταμάτης Σωτ., Νίκαρης