Σημαντική νίκη για τη Φιλοθέη κόντρα στην ΑΕΚΠ

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Φιλοθέη, που επικράτησε της ΑΕΚΠ με 3-1.

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Φιλοθέη, σε ένα ματς κόντρα στην ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών, που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ο θάνατός σου η ζωή μου, αφού οι δύο ομάδες φλερτάρουν με την επικίνδυνη ζώνη. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-1, και έφεραν την ΑΕΚΠ πλέον σε πολύ δύσκολη θέση, αφού η Μέλισσα που βρίσκεται σε ανοδική πορεία την έπιασε στη βαθμολογία, με τη Φιλοθέη να έχει ένα βαθμό περισσότερο. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι και ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ στο 26ο λεπτό, όταν ο παίχτης-προπονητής Χρήστος Σιαπέρας μετά από στημένη φάση και πάσα συμπαίχτη του, βρήκε την μπάλα στρωμένη και με εξαιρετικό ξερό σουτ, την έστειλε στα δίχτυα, για το 1-0. Ο Σιαπέρας μάλιστα, λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 35ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ πήρε νέα κεφαλιά, όμως αυτή τη φορά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, με το Βασιλάκο στην επαναφορά να νικιέται δύσκολα από τον Παπαχαρίση. Στο 42ο λεπτό, ο Ξυλογιάννης απείλησε για την ΑΕΚΠ, με τον Παπαχαρίση να μπλοκάρει σταθερά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σε κομβικό χρονικό σημείο κεφάλι στο σκορ, με 2 τέρματα, όταν στο 45ο λεπτό, ο Παπαχαρίσης δεν έκανε καλή έξοδο, και ο νεαρός Παππάς το εκμεταλλεύηκε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚΠ των πολλών απουσιών και τραυματισμών, που δεν μπόρεσε να πιάσει τα στάνταρ απόδοσης του προηγούμενου παιχνιδιού της, προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, και τα κατάφερε στο 63ο λεπτό, όταν μετά από φάουλ του Νικοπολίδη, ο Τζελιλάι έσπασε την μπάλα με το κορμί του στο Βασιλάκη, που εκτέλεσε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 2-1. Η ΑΕΚΠ με καλύτερη ψυχολογία κυνήγησε την ανατροπή και έφτασε μάλιστα κοντά στην ισοφάριση στο 74ο λεπτό, όταν ο Πανής γύρισε και σούταρε, όωμς ο Κατσαντούλας με καθοριστική επέμβαση κράτησε το υπέρ για την ομάδα του σκορ. Το παιχνίδι τελείωσε στο 90ο λεπτό, όταν ο έμπειρος Τρούλλης εκτέλεσε απευθείας φαόυλ, με τον Παπαχαρίση να μην έχει καλή αντίδραση και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, για το τελικό 3-1. Η ΑΕΚΠ στον υπολειπόμενο χρόνο δεν κατάφερε να κάνει κάτι ιδιαίτερο, είχε μια καλή στιγμή σε κακή έξοδο του Κατσαντούλα, όπου θα μπορούσε να μειώσει, όμως δεν υπήρχε χρόνος για κάτι περισσότερο και πλέον βρίσκεται σε δύσκολη θέση βαθμολογικά, ψάχνοντας επιτακτικά θετικά αποτελέσματα για να αποφύγει τις περιπέτειες.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Καντσαντούλας, Τσιάπαλης, Ευθυμίου, Σιαπέρας, Κύρκος, Κατσιγιάννης, Παππάς (55' Κυριαζής), Κουτσούμπας (68' Τρούλλης), Καραγιάννης Α. (90' Λαζανάς), Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος

ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Χαϊντάρι, Καλύβας (29' λ.τρ. Τζιανούμης), Κωνσταντίνου, Νικοπολίδης, Σίμος (46' Πανής), Ξυλογιάννης, Βασιλάκης, Αρναουτόπουλος, Τσίρος, Τζελιλάι