Σαρωτική η ΑΕΞ στη Φιλοθέη

Δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της ελλιπούς Φιλοθέης, η ΑΕΞ, με σκορ 0-5.

Επιβλητική ήταν η ΑΕΞ στη Φιλοθέη, επικρατώντας της γηπεδούχου με το ευρύ 0-5, με την τοπική ομάδα ωστόσο, να κατεβαίνει στο παιχνίδι με αρκετές απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών. Ο Γιαννούλης στο 25ο λεπτό είχε την πρώτη καλή φάση, όμως οι αμυντικοί την τελευταία στιγμή έδιωξαν. Το ίδιο δε συνέβη και στο 36', όταν ο Δόσης σούταρε στο δεξί κάθετο δοκάρι και ο Γρύλλης στην επαναφορά, με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1. Η ΑΕΞ είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μισό, έμελλε να καθαρίσει το ματς.

Συγκεκριμένα, μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Βίτσιος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιαννούλης με κεφαλιά έγραψε το 0-2. ομάδα του Ξηροβουνίου απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις με γκολ τη Φιλοθέη, στο δεύτερο μέρος, με εκφραστές τους Άρη Δόση, Κυριαζή και Νίκου, για να φτάσουμε στο 68ο λεπτό, όταν ο Γκαρτζώνης με προβολή από τη μιρκή περιοχή σκόραρε για το 0-3. Ο ίδιος παίχτης διπλασίασε τα τέρματά του λίγα λεπτά αργότερα με σουτ μέσα από την περιοχή, για να φτάσουμε στο 87ο λεπτό, όταν ο Γρύλλης με τη σειρά του πέτυχε το δεύτερό του τέρμα, με πλασέ, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο τελικό 0-5, για την πολύ ανεβασμένη ΑΕΞ που εδραιώθηκε στην τετράδα.

Διαιτητής : Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Κοσίνας Βαγγέλης

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς-Λαζανάς) : Αχμέτης, Μποχώτης, Γιαννούλης, Μπασιάκος, Διαμάντης, Γιαννούλης Σ., Βασιλάκος, Ζώης, Σερέτης (57' Μερκούρης), Μπαλαμώτης, Καλεύρας

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης Αν., Νίκου, Κοσταντίνι, Βίτσιος (71' Ανυφαντής), Γεωργατσέλος (68' Κυριαζής), Γιαννούλης (82' Μαυροδήμος), Νταλάκας (63' Γκαρτζώνης), Δόσης Αρ., Πλακιάς, Γρύλλης