Σημαντικό "διπλό" για την Αναγέννηση που έφτασε στο +6 (pics)

Σημαντική νίκη πέτυχε στην Καμπή η Αναγέννηση, που επικράτησε της τοπικής ομάδας με 1-2.

Την ισοπαλία της Δόξας με τους Αγ. Αναργύρους εκμεταλλεύτηκε η Αναγέννηση, που πέρασε δύσκολα από την έδρας της Καμπής, και αποσπάστηκε στο +6 από τη δεύτερη θέση. Το πρώτο τέταρτο ήταν αναγνωστικό για τις δύο ομάδες, με την Αναγέννηση στην πρώτη ουσιαστικά φάση του ματς να ανοίγει το σκορ, στο 16ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα-σουτ του Χρηστογιάννη, ο Σιδηρόπουλος έκανε την προβολή και μπορεί να μην είχε επαφή, όμως ο Γιαννάκος ξεγελάστηκε, και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο Χρηστογιάννης έπιασε δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια. Στο 23ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης εκτέλεσε μακρινό φάουλ, ο Σιδηρόπουλος πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Ο υψηλόσωμος φορ της Αναγέννησης έφτασε κοντά σε ένα φοβερό γκολ, στο 30ο λεπτό, όταν έπιασε εξαιρετικό μακρινό μονοκόμματο σουτ από πολύ μακριά, με την μπάλα να παίρνει ψηλοκρεμαστή τροχιά και να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Η "Α" συνέχισε να απειλεί και στο 34ο λεπτό, από κεφαλιά του Σιδηρόπουλου, η μπάλα έφτασε στον Παππά, που αστόχησε από καλή θέση. Η Καμπή που δεν είχε πολλές φάσεις, απείλησε στο 37ο λεπτό, με το Φελέκη να σουτάρει με φάλτσο και το Νικολαΐδη να μπλοκάρει. Οι γηπεδούχοι ένα λεπτό αργότερα κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Δήμου από τον Ψαλλιδάκη, και ο Σωτ. Σταμάτης εκτέλεσε ψύχραιμα, γράφοντας το 1-1. Η ΑΕΚ με πολύ ανεβασμένη ψυχολογία έψαξε δεύτερο γκολ στα τελευταία λεπτά, με το Νίακρη στην κόντρα στο 40ο λεπτό, να παίρνει την κεφαλιά από σέντρα του Φελέκη για να μπλοκάρει ο Νικολαΐδης, ενώ στο 43ο λεπτό, νέα σημαντική στιγμή για την Καμπή, όταν μετά από πάσα του Φελέκη, ο Δήμος σούταρε λίγο άουτ από καλή θέση.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι από το πρώτο μέρος και άγγιξαν το γκολ στο 46ο λεπτό, όταν ο Δήμος έπιασε φοβερό σουτ, όμως ο Νικολαΐδης εκτινάχτηκε και με σπουδαία επέμβαση κράτησε το ισόπαλο αποτέλεσμα. Ο Δήμος ήταν διαρκής πονοκέφαλος για την άμυνα της Αναγέννησης, και στο 51ο λεπτό, πλησίασε ξανά στο γκολ, όταν έκανε νέο ωραίο σουτ, όμως η μπάλα έφυγε και πάλι λίγο άουτ. Η Αναγένννηση που δεν μπόρεσε να πιάσει στο δεύτερο μέρος, τα στάνταρ απόδοσης του πρώτου, μπόρεσε έστω και με τη βοήθεια της τύχης να βρει ένα καθοριστικό γκολ, όταν στο 65ο λεπτό, ο Μουσιωτίτσας σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, η μπάλα άλλαξε πορεία στο Σιδηρόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Γεροδήμου, για το τελικό 1-2. Η Καμπή όσο περνούσε η ώρα προσπαθούσε να πάρει μέτρα, με την "Α" να διαχειρίζεται το παιχνίδι και να ψάχνει τους κενούς χώρους. Σε μια τέτοια φάση, στο 86ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης έφυγε απέναντι από το Γεροδήμο, τον απέφυγε όμως από θέση πλάγια, έστειλε την μπάλα άουτ, με την ομάδα του όμως να κρατά μέχρι το τέλος το υπέρ της σκορ και το σημαντικό τρίποντο.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Πολύζος Κώστας - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γιαννάκος (46' Γεροδήμος), Παλιάτσος, Γόγολος, Τζουμάκας Κ. Φελέκης (79' Σταμάτης Στ.), Κωσταγιαννάκης (84' Στούπας), Νίκαρης (79' Κίτσιος), Τζουμάκας Δ., Δήμος, Σταμάτης Σωτ., Δημουλιάς

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Παπακίτσος Δ., Ζήσης, Δερβίλης (7' λ.τρ. Αρτέμης), Ψαλλιδάκης, Κακιώνης, Δήμος, Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος, Παππάς, Καζέλης (46' Μουσιωτίτσας)