Μεγάλο "διπλό" στη Ναύπακτο για την Αναγέννηση!

Σημαντική νίκη σημείωσε στη Ναύπακτο η Αναγέννηση, επικρατώντας του τοπικού Αστέρα με 0-2.

Νίκη που την κρατά σε απόσταση αναπνοής από την ΑΕΠ Καραγιαννίων (επικράτησε στη Λευκίμμη με 0-1), πέτυχε η Αναγέννηση, στην έδρα του Ναυπακτιακού Αστέρα, με 0-2. Η αρτινή ομάδα ευτύχησε να σκοράρει λίγο πριν την ανάπαυλα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη. Στο δεύτερο μέρος, έχοντας το υπέρ της σκορ, διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα, ψάχνοτνας τους κενούς χώρους, και σε μια κόντρα επίθεση, τελείωσε το παιχνίδι με τον Αλέξανδρο Παπακίτσο. Η "Α" ήταν πιο απειλητική, και στο 13ο λεπτό είχε σημαντική στιγμή, όταν ο Νταλάκας σούταρε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 45ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Τσελά με διαγώνιο σουτ, βρήκε δίχτυα, σημειώνοντας το παρθενικό του γκολ στο Πρωτάθλημα σε ένα κρίσιμο ματς, και γράφοντας το 0-1.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση, έκλεισε τους χώρους, και με την πολύ γρήγορη επιθετική της γραμμή έψαξε το γκολ στην κόντρα για να τελειώσει το παιχνίδι. Τα κατάφερε στο 78ο λεπτό, όταν ο Αλέξανδρος Παπακίτσος έφυγε στον κενό χώρο, μετά από ωραία ατομική ενέργεια και ασίστ του Κραμπή, και με διαγώνιο σουτ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2. Η Αναγέννηση, μάλιστα είχε μεγάλη ευκαιρία να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, όμως στις καθυστερήσεις ο Δημήτρης Παπακίτσος που έφυγε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ, νικήθηκε από τον Σιδέρη.

Διαιτητής : Μαρκαντωνάτος Γιώργος (Ηλείας)  Βοηθοί: Ασημακόπουλος Αλέξης (Ηλείας) - Λιάπης Χρήστος (Ηλείας)

Ναυπακτιακός Αστέρας (Κάκκος) : Σιδέρης, Γιαβρούτας (78' Φούντος), Γιαννόπουλος, Πέκεζ, Θωμόπουλος, Μπιτσάκου, Αδραχτάς (61' Σταθόπουλος - 90' Μαγκανάκης), Ζαχαρόπουλος, Θεοχάρης, Κονίδας, Ανδρεόπουλος

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Τσελά, Γκανάρας (55' Κραμπής), Σχισμένος, Παπαρούνης, Μανιώτης (75' λ.τρ. Χεμπέγια), Παπακίτσος Αλ., Χούσος, Γκολάκου, Νταλάκας (69' Λάκκας), Μπότσαρης (79' Παπακίτσος Δ.)