Η ΑΕΚΠ «κλείδωσε» από νωρίς τη νίκη στα Ρόκκα

«Καθάρισε» από νωρίς η ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών το ματς απέναντι στον Αστέρα στα Ρόκκα, καθώς από το 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στην αναμέτρηση, με τον Μήλιο με ωραία κίνηση και με φαλτσαριστό πλασέ από τα αριστερά να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κατσαντούλα, όμως στο 12ο λεπτό, ο Μήλιος αποδείχθηκε μοιραίος για την ομάδα του, καθώς εξύβρισε τον διαιτητή, ο οποίος αρχικά του έδειξε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, με αποτέλεσμα να τον αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα. Δύο λεπτά αργότερα, από μπαλιά του Ξυλογιάννη στην πλάτη της άμυνας, ο Τζιανούμης πήρε την κόντρα από το διώξιμο του τερματοφύλακα και με σουτ έκανε το 0-1. Στο 20ο λεπτό, ο Ξυλογιάννης σούταρε άουτ, για να κλειδώσει ουσιαστικά τη νίκη η ΑΕΚΠ στο 25ο λεπτό, όταν ο Φώτης Παππάς με τρομερό σουτ από τα 30 και πλέον μέτρα νίκησε τον Μπαγεώργα για το 0-2. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι που είχαν την κατοχή και την υπεροχή είχαν ακόμη ένα καλό σουτ του Ξυλογιάννη που δεν βρήκε στόχο, ενώ οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε σε δύο περιπτώσεις να απειλήσουν με τον Σιαφάκα, ο οποίος ανακόπηκε τελευταία στιγμή.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν ακόμη τέσσερα τέρματα ενώ είχαν και δύο δοκάρια. Στο 54ο λεπτό ο Ανδρέας Σερέτης πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του τερματοφύλακα και με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-3. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Παππάς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Ξυλογιάννης ανενόχλητος στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά έκανε το 0-4. Στο 73ο λεπτό, ο Παππάς με ωραία κάθετη έβγαλε τετ-α-τετ τον Ζαγγανά, ο οποίος δεν αστόχησε για το 0-5. Στο 80' η ΑΕΚΠ είχε δοκάρι σε σουτ του Σίμου, για να διαμορφώσει το τελικό 0-6 στο 84ο λεπτό ο Πάνος Σερέτης, με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με το εξωτερικό. Στο 88' οι φιλοξενούμενοι είχαν και δεύτερο δοκάρι σε σουτ του Κοντογιάννη.

Διαιτητής: Παπανίκος Βαγγέλης  Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Νικολάου Βαγγέλης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Μπαγεώργας, Νίκαρης, Μπαγιώργας Π., Ζαρκάδας, Συγίζης (80' Ευαγγέλου), Βάντζος Ι., Ντεκούλης, Σιακούφης (70' Βάντζος Ε.), Γκανιάτσας, Σιαφάκας (78' Ντέμσιας), Μήλιος

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.): Κατσαντούλας, Κοντογιάννης, Νάκης (46' Σερέτης Α.), Διαμάντης, Κωνσταντίνου (66' Μπόκος), Σίμος, Ζαγγανάς, Ξυλογιάννης, Αράπης (58' Σερέτης Π.), Παππάς, Τζιανούμης (62' Μπιρμπίλης)