Επέστρεψε άμεσα στις νίκες η Δόξα, 0-4 στον Αγ. Σπυρίδωνα

Έπειτα από την εκτός έδρας ισοπαλία την περασμένη αγωνιστική στην έδρα της ΑΕΚΠ, η Δόξα αυτή τη φορά νίκησε εκτός έδρας τον Παναγροτικό.

Ο Παναγροτικός που είχε επιστροφές βασικών παιχτών στο σημερινό παιχνίδι και ελπίζει σε κάτι καλύτερο στη συνέχεια του πρωταθλήματος, απείλησε πρώτος στο ματς, όταν στις αρχές, από μακρινή σέντρα-σουτ του Λάμπρου Γεωργάρα, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Παντελή Παππά που πήρε σήμερα θέση βασικού στα γκολπόστ της Δόξας. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη που αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές στο βασικό τους σχήμα σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, απάντησαν με γκολ στο 14ο λεπτό, με τον Κάλλια να σουτάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ντάκουλα. Στο 28ο λεπτό, η Δόξα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, όταν ο Σιλιόγκας με ατομική ενέργεια και εύστοχο πλασέ έκανε το 0-2.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να σφραγίσουν τη νίκη, όταν κέρδισαν πέναλτι από χέρι του Θοδωρή Γείτονα, όμως ο Θανάσης που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών νικήθηκε από τον Ντάκουλα. Τελικά, το 0-3 ήρθε στο 85ο λεπτό, με τον Τολιάκη που μπήκε λίγα λεπτά πριν στο ματς, με κεφαλιά να νικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τυρολόγου. Στο 90ο λεπτό, ο Παναγροτικός έμεινε με δέκα παίχτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Π. Γκίκας που απώθησε βίαια αντίπαλό του, για να διαμορφώσει το τελικό 0-4 στην επόμενη φάση η Δόξα με κοντινό πλασέ του Θανάση.

Διαιτητής: Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί: Αθανασίου Άγγελος - Βαρέλης Βασίλης

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Τσάτσος): Ντάκουλας, Βαΐτσης (47' Γεωργίου), Μυφταράι, Γείτονας Θ., Μπότσαρης, Μένα, Τσάτσος Μ. (46' Γκίκας Π.), Γεωργάρας Λ. (71' Κωλέτσης), Γεωργάρας Θ., Λάζαρος, Γεωργάρας Κ.

Δόξα Άρτας (Νίκου): Παππάς, Τσιάτσος, Ζαγγανάς, Στέργιος (65' Χριστοφόρου), Νούτσος (80' Τολιάκης), Τυρολόγος, Κάλλιας, Οικονόμου, Θανάσης, Μπιθυκούκης (40' Κούρρα), Σιλιόγκας