Επιστροφή στις νίκες για τη Μέλισσα

Στις νίκες επέστρεψε η Μέλισσα που επικράτησε των μαχητικών Φιλελλήνων με 3-0.

Πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το τελικό σκορ επικράτησε των Φιλελλήνων στο Γλυκόριζο η Μέλισσα, με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν το ματς μέχρι το τελευταίο τέταρτο, όταν και δέχτηκαν δεύτερο γκολ και δεν κατάφεραν να αντιδράσουν. Στο πρώτο μέρος, οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές, με τη Μέλισσα να έχει μια σχετική κατοχή, που δε μετουσίωσε όμως σε φάσεις. Κορυφαία στιγμή του πρώτου 45λέπτου, το 1-0, στο 34ο λεπτό, όταν σε μια από τις λίγες καλά οργανωμένες επιθέσεις των γηπεδούχων, ο Τσιάτσος έκανε το παράλληλο γύρισμα στην αντίπαλη περιοχή, ο Κότσιαλος έγινε αποδέκτης της μπάλας, και αν και καθυστέρησε να εκτελέσει νίκησε τον Παπαχαρίση με συρτό σουτ, ανοίγοντας το σκορ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, και στο 48ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Σπύρου, έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Κότσιαλο, αυτός απέναντι από τον Παπαχαρίση προτίμησε να σπάσει την μπάλα, όμως ο επερχόμενος Πολύζος σε κενή εστία πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια. Οι Φιλέλληνες γίνονταν πιο απειλητικοί στο δεύτερο μισό, και στο 65' έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα, όταν σε μπροστινή μπαλιά ο Βάσιος πρόλαβε την έξοδο του Αλεξίου και πλάσαρε με την μπάλα όμως να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα νέα φάση για του Φιλέλληνες που πίεσαν σε αυτό το χρονικό σημείο, που πέρασε όμως ανεκμετάλλευτη. Στο 73ο λεπτό, ο Σπύρου προειδοποίησε την άμυνα των φιλοξενούμενων όταν έγινε κάτοχος της μπάλας στην πλάτη του τελευταίου αμυντικού, όμως πλάσαρε αδύναμα. Το ίδιο δε συνέβη και στο 76ο λεπτό, όταν από μπαλιά του Τσιάτσου, ο ίδιος παίκτης αυτή τη φορά δε λάθεψε κρεμώντας στην έξοδο τον Παπαχαρίση, για το 2-0. Το σκορ έκλεισε και πάλι ο Σπύρου στο 85ο λεπτό, όταν από ωραία ενέργεια και σπάσιμο της μπάλας του δραστήριου Πάνου, πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι στον ουρανό της εστίας για το τελικό 3-0.

Διαιτητής : Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί : Κωνσταντίνου - Πετσίνης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Αλεξίου, Τσιάτσος, Κακοχρήστος (84' Μπόκος), Μπούντζας, Σταμούλης, Σαγάνης, Πολύζος (62' Μπακοχρήστος), Δεληκούρας, Σιαπλαούρας (54' Κοσταντίνι), Σπύρου, Κότσιαλος (77' Πάνος)

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας Γ.) : Παπαχαρίσης, Μπίζας, Σερβετάς (71' Σεϊμένης Δ.), Κατέρος, Γούλας, Τσέτσος, Σιόγκας (28' λ.τρ. Κώστας), Παπαγιάννης, Σιαπάτης, Βάσιος, Κώτσης