Ευρεία νίκη του Δία κόντρα στην ΑΕΞ, με ξέσπασμα στο β'

Σε ένα ματς, που ο έντονος αέρας έπαιξε σημαντικό ρόλο, ο Δίας επικράτησε της ΑΕ Ξηροβουνίου, με 1-5.

Εκτός έδρας νίκη για το Δία Κωστακιών, που επικράτησε της ΑΕ Ξηροβουνίου, με 1-5, σε ένα ματς, που ο ισχυρός αέρας, δε βοήθησε τις ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο αξιώσεων. Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως στα δύο ημίχρονα, η ομάδα που είχε υπέρ της τον αέρα, έπαιζε σχεδόν στο μισό γήπεδο την αντίπαλό της. Το πρώτο μέρος ανήκε στην ΑΕ Ξηροβουνίου, που είχε την πρωτοβουλία, όμως ήταν εξαιρετικά άτυχη αφού οι παίκτες σημάδεψαν 4 φορές τα δοκάρια, με τον Τσόλη να έχει τα τρία εξ αυτών με σουτ εκτός περιοχής, ενώ το 4ο ήταν του Γεωργίου στο 41ο λεπτό. Λίγο νωρίτερα, και συγκεκριμένα, στο 36ο λεπτό, ο Δίας κατάφερε να βρει χώρο στην κόντρα και να ανοίξει το σκορ, μετά από πάσα του Ν. Σίμου και τελείωμα του Μίκροβα για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, ο Δίας έχοντας τον αέρα είχε την πρωτοβουλία, και κατάφερε στο 46ο λεπτό, να πάρει σαφές προβάδισμα με το σουτ του Γεώργου έξω από την περιοχή, να καταλήγει στα δίχτυα, για το 0-2. Στο 52ο λεπτό, ο Καϋμενάκης σούταρε, ο Αλέξης απόκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Ν. Σίμος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-3 της ομάδας του, ενώ στο 56ο λεπτό, ο Γεώργος με νέο σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δοκάρι και στα δίχτυα, για το 0-4. Στο 72ο λεπτό, ο Γεώργος έκανε το γύρισμα για το Ν. Σίμο, που με το δεύτερό του τέρμα, έγραψε το 0-5, για να σημειώσει το γκολ της τιμής στο 85ο λεπτό, ο Τσόλης που το άξιζε, με πλασέ μέσα από την περιοχή, που διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Αλέξης, Κλεισούρης, Κωστανίκος, Γεωργίου, Παππάς, Μπουκουβάλας, Τσόλης, Τζουβάνος (70' Κυριαζής Ν.), Κυριαζής Ι. (70' Γεωργάνος), Μουστακλής (75' Κλεισούρης Θ.), Κόρδας (75' Βούβαλης)

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Βασιλάκης, Καρίνας, Σίμος Α., Βασιλείου, Αθανασούλας, Μπεκιάρης, Λαζανάς (46' Γεωργακόπουλος), Σίμος Ν., Τάγκας (65' Μπέλλος), Μπαλαδήμας (25' λ.τρ. Καϋμενάκης), Μίκροβας (80' Βάντζος)