Σήκωσε το Κύπελλο η Αναγέννηση!

Τον τίτλο του Κυπελλούχου ΕΠΣΑ σήκωσε η Αναγέννηση, που επικράτησε του αξιόμαχου Απόλλωνα με 3-0.

Κυπελλούχος ΕΠΣΑ στέφθηκε η Αναγέννηση, που επικράτησε του Απόλλωνα Γλυκορίζου στον τελικό του θεσμού στη μνήμη του Σταύρου Σταύρου, με 3-0. Ο Απόλλωνας στάθηκε καλά ειδικά στο πρώτο μέρος, και θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα σε δύο περιπτώσεις, όμως αφού δεν τα κατάφερε, στο δεύτερο μέρος, η "Α" έγινε πιο επιθετική και καθάρισε την υπόθεση τίτλος. Οι δύο ομάδες στο πρώτο τέταρτο δεν έφτιαξαν κάποια ευκαιρία, όμως η Αναγέννηση, με τη συνηθισμένη φετινή της αποτελεσματικότητα, άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό στην πρώτη της φάση, όταν έπειτα από γυριστή κεφαλιά του Αλ. Παπακίτσου, ο Σιδηρόπουλος με διαγώνιο πλασέ άνοιξε το σκορ, παρά την προσπάθεια του Μπόλη. Το γκολ αυτό δεν άλλαξε το ρυθμό του αγώνα, με την Αναγέννηση να μην μπορεί να διασπάσει την άμυνα του Απόλλωνα, ο οποίος στο 35ο λεπτό βρέθηκε μια ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Τομουτζόγλου βρήκε ωραία κάθετα τον Κορέλη, ο οποίος όμως με διαγώνιο πλασέ έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μήτσιου. Η Αναγέννηση φάνηκε ξανά επιθετικά τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Δ. Παπακίτσος έκανε ωραία προσπάθεια και βρήκε τον Νταλάκα, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Μπόλη, για να καθαρίσει τη φάση στη συνέχεια ο Γιώτης. Ο Απόλλωνας έγινε εκ νέου απειλητικός στο 39ο λεπτό, όταν ο Καφαλής σέντραρε από αριστερά, ο Κορέλης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, όμως το πλασέ του έδιωξε δύσκολα με τα πόδια ο Μήτσιος. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Νταλάκας απέσπασε την μπάλα από το Δήμο, όμως το σουτ του λίγο έξω από την περιοχή έφυγε άουτ, και το 1-0 παρέμεινε.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα και στο 48ο λεπτό πλησίασε στο δεύτερο γκολ, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Νταλάκα, ο Μπότσαρης πήρε την κεφαλιά από καλή θέση, έστειλε όμως την μπάλα ψηλά. Η τυπικά γηπεδούχος Αναγέννηση, πήρε σαφές προβάδισμα νίκης στο 58ο λεπτό, όταν ο Σιδηρόπουλος βρήκε ωραία τον Μπότσαρη, που απέφυγε και τον Μπόλη, και σε κενή εστία δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0. Στο 66ο λεπτό, νέα φάση για την "Α", με τον Νταλάκα να σεντράρει, το Σιδηρόπουλο να πιάνει το σουτ στην κίνηση, όμως την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, η Αναγέννηση που βρήκε χώρους μετά το δεύτερο τέρμα της, είχε σημαντική στιγμή, όταν ο Λάκκας βρήκε το Δ. Παπακίτσο σε θέση τετ α τετ, όμως εκείνος υπό την πίεση του Καφαλή, πλάσαρε στην αγκαλιά του Μπόλη. Στο 70ο λεπτό, ο Γκανάρας σέντραρε από αριστερά, όμως η κεφαλιά του Σιδηρόπουλου πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Αναγέννηση να διαχειρίζεται χωρίς πρόβλημα το υπέρ της σκορ, και στο 84ο λεπτό να απειλεί με τον Γκανάρα που σούταρε έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ματς, με γκολ, καθώς στο 92ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Μπότσαρη, εκείνος έσπασε στο Λάκκα, που πλάσαρε εύστοχα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0, με το ματς να λήγει και την Αναγέννηση να χρίζεται Κυπελλούχος για 8η φορά, όντας η πολυνίκης του θεσμού. Οι νικητές στρέφουν πλέον την προσοχή του στο κρίσιμο προσεχές ματς με το Θιναλιακό για το Πρωτάθλημα, όπου όπως και σήμερα, δε θα έχουν τον κόσμο στο πλευρό τους.

Περισσότερα για το παιχνίδι, αργότερα, στο βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του ματς.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Νούσιας Οδυσσέας - Σιατής Κωνσταντίνος  4ος: Νίκου Θοδωρής

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Χεμπέγια, Γκανάρας, Παππάς, Παπαρούνης, Λάκκας, Παπακίτσος Δ. (69' Βασιλάκος), Γκολάκου (46' Μπότσαρης), Σιδηρόπουλος, Νταλάκας (72' Ροβίνας), Παπακίτσος Α. (46' Κραμπής)

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Μπόλης, Χαϊντάρι (69' Τσιγαρίδας), Καφαλής, Κατσιγιάννης, Γιώτης, Κασελούρης, Τομουτζόγλου (85' Μουζακίτης), Βλάχας (46' Δεληκούρας), Κορέλης, Δήμος, Γρηγορίου