Πολύ δύσκολη νίκη στο Καλογερικό για το Γλυκόριζο

Σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, ο Απόλλωνας όντας αποτελεσματικός, πήρε το "διπλό" στο Καλογερικό με 0-1.

Σημαντικό "διπλό" για την ομάδα του Απόλλωνα στην έδρα του πολύ καλού χτες Ηροδότου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 12' με μια σέντρα σουτ του Σιόζου να φεύγει λίγο άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, έπειτα βαθιά εκτέλεση φάουλ του Καπλανάι, ο Γιώτης έκανε το γύρισμα με το κεφάλι και ο Παύλου κοντρόλαρε, όμως πλασάρε από κοντά άουτ. Στο 19' χάθηκε ευκαιρία για τον Απόλλωνα, όταν καλό σουτ του Δήμητσα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Οικονόμου. Στο 23ο λεπτό, ο Σάκκουλας από θέση τετ α τετ έπειτα από κάθετη πάσα του Γιώτη στην πλάτη της άμυνας πλάσαρε λίγο άουτ, ενώ στο 33' έπειτα από ωραία ενέργεια και πάλι του Γιώτη πάνω στη γραμμή του άουτ και πάσα στο Σιόζο, ο τελευταίος σούταρε, όμως ο Λάζαρου πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση από κοντά, η μπάλα έφτασε στον Παύλου που όμως προ κενής εστίας δε μπόρεσε να τελειώσει τη φάση.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή όταν έπειτα από πλαγιοκόπηση από τα δεξιά και σπάσιμο της μπάλας, ο Παππάς πλασάρε στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Οικονόμου. Οι γηπεδούχοι, έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Παύλου στο 66' ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι, ο Σιόζος ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, όμως έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λάζαρου, άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το 0-1 για τον Απόλλωνα όταν έπειτα από βαθιά μπαλιά, έγινε λάθος δίωξιμο μέσα στην περιοχή του Ηρόδοτου και έπειτα από ασυνεννοησία, ο Γιάννενας έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 80', έπειτα από σέντρα του νεαρού Ευαγγέλου, ο Παύλου τσίμπησε την μπάλα μπροστά από το Λάζαρο, πλασάρε από πλάγια θέση όμως το πλασέ ήταν αδύναμο και η μπάλα κόλλησε στη γραμμή, ενώ εν συνεχεία απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς. Λίγο πριν το τέλος, ο Ηρόδοτος, που δεν τα παράτησε, έχασε κλασσική ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Καπλανάι σέντραρε από πλάγια, ο Γιώτης έπιασε από το σημείο του πέναλτι την κεφαλιά προς το τέρμα όμως τη μπάλα βρήκε με το κεφάλι ο Τριαντάφυλλος και αυτή αφού βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι πέρασε κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά αποβλήθηκε ο Παύλου για εξύβριση προς τον διαιτητή, με το 0-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Παπανίκος Βαγγέλης

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Ν., Ευαγγέλου, Παναγιώτου, Χεμπέγια, Γιώτης, Σιόζος, Παύλου, Γκώρος, Καπλανάι, Σάκκουλας (67' Καραμέτσιος)

Απόλλων Γλυκόριζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Ντάκουλας (60' Μαλέσκος), Μπαλαδήμας, Θάνος, Τρούλλης, Γεωργάκης (82' Τσιάπαλης), Παππάς, Γιάννενας, Δήμητσας (60' Δήμος), Γρηγορίου (80' Νούτσος)