Ποδαρικό με το δεξί για τον Αχιλλέα με χατ-τρικ Κωσταδήμα!

Με χατ-τρικ του Κωσταδήμα στο α' ημίχρονο και σε διάστημα 25 λεπτών, ο Αχιλλέας Νεοχωρίου νίκησε τον Αστέρα Ρόκκα με 5-0 και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας, στο οποίο αγωνίζεται φέτος.

Ο αρχηγός του Αχιλλέα, Κωσταδήμας, απείλησε με το καλημέρα στο παιχνίδι, όταν από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα, όμως υπό την πίεση του Ζαρκάδα δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Αστέρας απάντησε έπειτα από οργανωμένη προσπάθεια, όμως το σουτ του Κρεμίδα από τα όρια της περιοχής απέκρουσε ο Σιαπέρας. Ο Αχιλλέας άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση στο 11ο λεπτό, όταν μετά από λάθος πάσα στο ελεύθερο, ο Αρτένις έκλεψε τη μπάλα και πάσαρε στον Κωσταδήμα, ο οποίος υπό το μαρκάρισμα τριών παικτών κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε ο ίδιος χωρίς να αστοχήσει, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης στο 19ο λεπτό είδε τη μπάλα έπειτα από σέντρα να σκάει στο έδαφος και να περνά πάνω από τον τερματοφύλακα στην έξοδό του και σε κενή εστία με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Η ομάδα των Ρόκκα στη συνέχεια είχε ένα σουτ του Πανέτα από πλάγια θέση που πέρασε άουτ, για να γίνει το 3-0 στο 24', όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά πάσα στο δεύτερο δοκάρι, ο Δήμος μπήκε ουσιαστικά με τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Αχιλλέας δεν σταμάτησε να πιέζει τους φιλοξενούμενους και είχε ένα καλό σουτ με τον Θοδωρή Πάνο που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία, ενώ στο 36ο λεπτό κατάφερε να πετύχει και τέταρτο τέρμα, με τον Κωσταδήμα να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του, ο οποίος αφού έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Δήμο μπήκε στην περιοχή και με σουτ στη γωνία έγραψε το 4-0.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Νεοχωρίου που συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε δοκάρι στο 55' με κεφαλιά του Δήμου από κοντά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, για να δυσκολέψει στη συνέχεια ακόμα περισσότερο η μέρα για τους φιλοξενούμενους, καθώς έμειναν με παίκτη λιγότερο, έπειτα από μαρκάρισμα του Κρεμίδα, ο οποίος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Στα υπολειπόμενα λεπτά ο Αχιλλέας είχε ένα ακόμη καλό σουτ με τον Κωσταδήμα που απέκρουσε στη γωνία του σε κόρνερ ο Ντέμσιας, για να διαμορφώσει στο 85ο λεπτό ο Ανδρέας το τελικό 5-0, ο οποίος με κούρσα από πίσω έφυγε στην πλάτη της άμυνας και από θέση τετ-α-τετ, με σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Διαιτητής: Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί: Πετσίνης Δημήτρης - Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Σιαπέρας, Κολιός (83' Ανδρέας), Τολιάκης, Κοντούρης, Πάνος Θ., Αρτένις, Στόγια, Βούλγαρης, Δήμου (67' Κολιογιάννης), Κωσταδήμας, Δήμος (66' Νάσο)

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Μπαγιώργας Π., Ζαρκάδας, Σιαφάκας, Συγίζης, Γκανιάτσας Χ. (88' Χαλάστρας), Μάης (51' λ.τρ. Νίκαρης), Μήλιος, Βάντζος Ι. (75' Ντεκούλης), Κρεμίδας, Πανέτας (88' Καλόγηρος)