Νίκη-πρόκριση για την ΑΕΞ

Με 1-0 επιβλήθηκε της Δόξας στην έδρα της η ΑΕ Ξηροβουνίου, και προκρίθηκε στους "8" του Κυπέλλου.

Η περιγραφή του αγώνα είναι μία προσφορά από το :

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ του Γιάννη Τόλη
στη Φιλιππιάδα - Χατζηκώστα 5
Τηλ. 2683022220 Κιν. 6949212467

"Γάμοι - Βαπτίσεις - Τούρτες γενεθλίων όλα στο ζαχαροπλαστείο Τόλης"

Τη νίκη που της έφερε και την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, πέτυχε επί της Δόξας η ΑΕ Ξηροβουνίου, χάρη σε ένα γκολ του Νίκου. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με ένα φάουλ του Τσούμαλη από τη γραμμή της περιοχής, να φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι του Αλεξίου. Η ΑΕΞ απάντησε στις ευκαιρίες στο ημίωρο, αστοχώντας σε πέναλτι, με τον Γκαρτζώνη να σημαδεύει από τη βούλα του πέναλτι το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 38', ο κατά συνθήκη τερματοφύλακας της Δόξας, Βαγγέλης, που έκανε για τη θέση που αγωνίστηκε εξαιρετικό ματς, σταμάτησε με διπλή επέμβαση τους γηπεδούχους, κρατώντας το "μηδέν" στο ημίχρονο, ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, η Δόξα έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία της, με το Βασιλάκη να εκτελεί πλάγιο, τον Τσούμαλη να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, και τον Τάγκα τη δεύτερη, όμως τον Αλεξίου, να το σταματά εντυπωσιακά με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού του.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους φάση στο 58', όταν ο Νίκου, στόπαρε μες την περιοχή, και από θέση μέσα αριστερά με ωραίο φαλτσαριστό σουτ, σημείωσε το γκολ που έμελλε να κρίνει το ματς. Στο 68ο λεπτό, η ΑΕΞ έφυγε στην κόντρα, ο Κυριαζής συνδυάστηκε με τον Γκαρτζώνη, όμως το σουτ του τελευταίου από καλή θέση κόντραρε σε αμυντικούς. Η ΑΕΞ όσο περνούσε η ώρα έβρισκε χώρους στην κόντρα, μην μπορώντας όμως να τελειώσει το ματς. Στο 83', ο Γκαρτζώνης έφυγε μόνος απέναντι στο Βαγγέλη όμως σε δύο περιπτώσεις πλάσαρε πάνω του, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Βασιλάκης για τη Δόξα έπιασε ωραίο αριστερό σουτ, όμως ο Αλεξίου στη γωνιά του έδιωξε δύσκολα. Στην τελευταία φάση του ματς, ο Νίκου έφυγε σε νέο ανεπανάληπτο τετ α τετ απέναντι στο Βαγγέλη, ο οποίος όμως και πάλι είπε "όχι". Στο χρόνο που απέμενε η Δόξα δεν μπόρεσε να απειλήσει, με την ΑΕΞ να παίρνει την πρόκριση.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Κυριακού Χρήστος - Τσιώρης Παναγιώτης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης, Κάφαλης, Κοσταντίνι, Βίτσιος, Νίκου, Νταλάκας, Γρύλλης, Κυριαζής (90' Ζαρκάδας), Γκαρτζώνης, Γιαννούλης

Δόξα Άρτας (Γεωργίου) : Βαγγέλης, Βελαέτης, Σφήκας, Χαϊντάρι (72' Αράπης), Στέργιος, Τάγκας (77' Δάφνος), Στασινούλας, Τάτσης, Τσούμαλης, Βασιλάκης, Πολύζος (70' Πεσλής)