Άνετη νίκη στη Φιλιππιάδα για τα Τζουμέρκα

Κανένα πρόβλημα δεν είχαν στη Φιλιππιάδα τα Τζουμέρκα, φεύγοντας με το ευρύ 0-5.

Δυναμικά μπήκε στο νέο Πρωτάθλημα της Β' ΕΠΣΑ ο ΑΟΚ Τζουμέρκων, που επικράτησε με 0-5 του ΑΟΦ στο Δημοτικό Γήπεδο Φιλιππιάδας, με το νεοαποκτηθέντα Τζαλοκώστα να σημειώνει χατ-τρικ. Αρχικά, στο 27ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Τζαλοκώστα, για να πετύχει ο ίδιος παίκτης το 0-2 στο 34ο λεπτό, με κοντινή προβολή, έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Τσιάπαλη. Ο Τζαλοκώστας ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του για ένα ιδανικό ντεμπούτο με τον ΑΟΚ στην επιστροφή του στην ομάδα για την τρίτη του θητεία, στο 54ο λεπτό, όταν αξιοποίησε σέντρα του Κατσάνου, για το 0-3.

Τα Τζουμέρκα δε σταμάτησαν εκεί και στο 72ο λεπτό, ο νεοεισελθών Κ. Κατσάνος σημείωσε το 0-4, έπειτα από σέντρα του Σπανού, σουτάροντας στην απέναντι γωνία. Το τελικό σκορ, για τους "ορεινούς" διαμόρφωσε ο αρχηγός Ηλίας Στύλιος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, στο 79ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε και δύο δοκάρια στο παιχνίδι, ένα εκ των οποίων με έξυπνη λόμπα. Με τη νίκη αυτή, ο ΑΟΚΤ δίνει σίγουρα την αίσθηση πως αποσκοπεί στην άμεση επιστροφή του στην πρώτη κατηγορία του τοπικού Πρωταθλήματος.

Διαιτητής : Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Γκόκα Κατερίνα

ΑΟ Φιλιππιάδας (Λαϊνάς) : Παππάς, Θάνης (53' Λιάσκας), Λάμπρου (46' Ευαγγέλου), Στέφου, Ρεμπής, Αλεξίου, Τσοκανάς, Τζίμας (46' Γιάννος), Μπακοδήμος, Γκίκας, Παπουτσής

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Μαργώνης) : Καραμπούλας, Τσιάπαλης (82' Βαρούχος), Κουτρομάνης, Κωνσταντινίδης, Μακρής, Κατσάνος Γ., Χάρος (82' Τσιατσίμας), Σπανός, Διονύσης (76' Βόιδαρος), Στύλιος, Τζαλοκώστας (69' Κατσάνος Κ.)