Σημαντικό "διπλό" της Φιλοθέης κόντρα στη Μέλισσα

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Φιλοθέη, κόντρα στη Μέλισσα, επικρατώντας με 1-2.

Σημαντική νίκη για τη Φιλοθέη, που επικράτησε με 1-2 της Μέλισσας στο παιχνίδι που έκλεισε το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής της Α' κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με τον Τρούλλη κατά συνθήκην τερματοφύλακα, με τη Μέλισσα από τη μεριά της να αντιμετωπίζει σημαντικές απουσίες μεσοεπιθετικά, με τους Μανιώτη και Κούση, και να χάνει την ευκαιρία να εδραιωθεί στην τετράδα. Το πρώτο μέρος, ήταν αμφίρροπο, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 10ο λεπτό, όταν μετά από ασίστ του Καλαμπόκη, ο Κουτσούμπας σκόραρε κατά της πρώην ομάδας του, γράφοντας το 1-0. Η Φιλοθέη προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, και στο 18ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ, με το Δήμο να βρίσκεται σε θέση για γκολ, όμως να νικιέται από το Γεροδήμο. Στο 25 λεπτό, τελικά, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, όταν μετά από γύρισμα του Θ. Παππά από τα πλάγια, ο Βασιλάκος σούταρε στην κίνηση και έγραψε το 1-1. Η Μέλισσα είχε την ευκαιρία πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια, όμως η κεφαλιά του Νούτσου στο 38ο λεπτό, σταμάτησε στο δοκάρι του Τρούλλη.

Στην επανάληψη, η Μέλισσα ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη, όταν ο Κότσιαλος βρέθηκε σε καλή θέση και εκτέλεσε, στο 56ο λεπτό, όμως ο Τρούλλης μπλόκαρε σταθερά, ενώ στη σημαντικότερη φάση των γηπεδούχων, στο δεύτερο μέρος, στο 76ο λεπτό, ο Δάσκαλος πήρε την κεφαλιά από προφανή θέση για γκολ, όμως ο Τρούλλης και πάλι, σωτήρια, έδιωξε προ της γραμμής τέρματος. Στο 80ο λεπτό, η Φιλοθέη είχε ένα καλό σουτ με το Θ. Παππά που έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ήταν σειρά της Μέλισσας να απαντήσει, με τον Κακοχρήστο να βρίσκει χώρο και να κάνει το σουτ, που πέρασε όμως εκτός. Στο 85ο λεπτό, ήρθε η φάση που έκρινε το παιχνίδι, όταν μετά από πίεση των φιλοξενούμενων στα καρέ της Μέλισσας, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και κατέληξε στο Δ. Καραγιάννη που με προσωπική ενέργεια και πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Γεροδήμου, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Στο 90ο λεπτό, ο Δήμος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ για να τελειώσει το ματς, και ανακόπηκε από αμυντικό, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν πέναλτι και το διαιτητή Πολύζο να δείχνει "παίζετε", σε μια φάση που υπήρξε ένταση, ωστόσο περνά σε δεύτερη μοίρα, αφού το σκορ στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε, παρά τις όποιες προσπάθειες της Μέλισσας στις καθυστερήσεις.

Διαιτητής : Πολύζος Κώστας  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

ΑΕΜ Μέλισσα (Σιαπέρας Γ.) : Γεροδήμος, Πολίτης, Μαλτέζος, Σταμούλης, Δάσκαλος (84' Τσόγκας), Καλαμπόκης, Νούτσος, Κακοχρήστος, Κότσιαλος, Τρίφι (64' Θεοδώρου), Κουτσούμπας (72' Κωτσίλας)

ΑΟ Φιλοθέης (Πουλιάνος) : Τρούλλης, Λαζανάς (54' Ζώης), Ευθυμίου, Γαλάνης, Τολιάκης, Παππάς Θ., Καραγιάννης Α., Παππάς Φ. (54' Τσιάπαλης), Δήμος, Καραγιάννης, Βασιλάκος