Πήρε το ντέρμπι με το Πέτα και πλησίασε στο -1 το Κλειδί!

Πρώτη απώλεια βαθμών για το Πέτα, που γνώρισε την ήττα με 2-1, από τον ΑΟ Κλειδίου, στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Στον ΑΟ Κλειδίου, κατέληξε το ντέρμπι της αγωνιστικής στη Β' κατηγορία, με τους γηπεδούχους να σπάνε το απόλυτο σερί 8 νικών των Φιλελλήνων, και επικρατώντας με 2-1, να πλησιάζουν μόλις στον 1 βαθμό πίσω από την ομάδα του Πέτα, που παραμένει πρωτοπόρος. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους, με τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος να έχουν περισσότερες φάσεις για γκολ, και να παίρνουν το πολύτιμο τρίποντο, χάρη σε ένα ωραίο τελείωμα του Τζελιλάι, στο 75ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν την τύχη να ανοίξουν το σκορ, στο 14ο λεπτό, στην πρώτη ουσιαστικά φάση, άξια αναφοράς, όταν ο Φελέκης εκτέλεσε απευθείας κόρνερ, ο Πεπώνης δεν έκανε καλή εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-0. Οι Φιλέλληνες δεν άργησαν να απαντήσουν, καθώς στο 22ο λεπτό, ο Σωτ. Σταμάτης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο Γκουμπερνατ δεν αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο, και η μπάλα κατέληξε στην εστία του, για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι, με ανεβασμένη ψυχολογία, έψαξαν την ολική ανατροπή και στο 33ο λεπτό, ο Κολοβός βρέθηκε σε θέση τετ α τετ από πλάγια, όμως ο Γκουμπερνατ το νίκησε με τα πόδια. Στο 32ο λεπτό, ο Αντωνίου εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον Πεπώνη να μπλοκάρει σταθερά, ενώ δύο λεπτά αργότερα μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Φιλελλήνων, ο Στ. Δήμος πήρε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Πεπώνη να διώξει ενστικτωδώς, κρατώντας το ματς στην ισοπαλία. Η τελευταία φάση στο πρώτο μισό ανήκε στους Φιλέλληνες, με τον Κολοβό στο 42ο λεπτό, να πλασάρει διαγώνια, μέσα από την περιοχή, όμως την μπάλα να φεύγει άουτ, και το 1-1 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν με ευκαιρία, όταν στο 47ο λεπτό, ο Στ. Δήμος βρέθηκε σε καλή θέση και πλάσαρε, όμως ο Πεπώνης μπλόκαρε σταθερά, ενώ στο 54ο λεπτό, ο Στ. Δήμος και πάλι, έπιασε ωραίο σουτ, με τον Πεπώνη, να φωνάζει εκ νέου "παρών" διώχνοντας δύσκολα σε κόρνερ. Ο Στ. Δήμος έψαχνε το γκολ, και στο 61ο λεπτό, βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή και έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας όμως την μπάλα λίγο άουτ, για να φτάσουμε στο 75ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, με τον Τζελιλάι να κόβει ωραία την μπάλα και να βρίσκεται σε θέση βολής, για να πλασάρει σωστά τον Πεπώνη και να γράψει το 2-1, για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, όμως δυσκολεύονταν να τη μετουσιώσουν σε επικίνδυνες καταστάσεις για την άμυνα του Κλειδίου, που όντας πιο αποτελεσματικό, δημιούργησε περισσότερες καταστάσεις στην περιοχή τους, φτάνοντας και στο γκολ που έκρινε το παιχνίδι. Στο 90ο λεπτό, ο Φελέκης βρέθηκε σε καλή θέση για να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του, όμως το σουτ του έδιωξε για ακόμα μια φορά ο Πεπώνης. Η καλύτερη φάση για τους Φιλέλληνες στην επανάληψη, ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Σταμάτης έπιασε καλό συρτό σουτ, που πέρασε όμως δίπλα από το δοκάρι του Γκουμπερνατ, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το τέλος και το Κλειδί να παίρνει μια μεγάλη νίκη,

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Γκουμπερνατ, Γώγος (54' Σταμούλης), Μανιφάβας Β., Τζελιλάι (84' Καραχρήστος), Γράδος, Δήμητσας, Φελέκης, Πήττας, Δράκος, Αντωνίου, Δήμος Στ.

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Πεπώνης, Κάτσινος, Ανυφαντής, Ντιβέρης, Γρούμπας, Θεοδωρής, Ζιώρης (60' Καλύβας), Σταμάτης Γ. (80' Αθανασιάδης), Μήτσος, Σταμάτης Σωτ., Κολοβός (80' Κώτσης Α.)