Λύγισε στα τελευταία λεπτά ο Καραϊσκάκης από τα Χανιά (pics)

Παρ' ότι πάλεψε και για μία ώρα αγώνα, ήταν πολύ καλός, ο Καραϊσκάκης ηττήθηκε από την πληρέστερη ομάδα των Χανίων, με 1-2.

Τις πολλές απουσίες του, και το πολύ περιορισμένο ρόστερ του πλήρωσε για ακόμα ένα παιχνίδι ο Καραϊσκάκης, που ηττήθηκε από τα Χανιά, με 1-2. Η αρτινή ομάδα πραγματοποίησε για περίπου μία ώρα εξαιρετική εμφάνιση, στάθηκε επάξια στο γήπεδο, όμως η κούραση των παικτών της και η έλλειψη βάθους στον πάγκο, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, της στέρησε τη δυνατότητα να παλέψει μέχρι τέλους. Εξαιρετικό στήσιμο και πάλι από το δίδυμο Φραντζέσκου-Κώτσιου, που παλεύουν με ότι έχουν στα χέρια τους, παίρνοντας το 100% από το έμψυχο δυναμικό τους.

Στα αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι, λίγο έλειψε να προηγηθούν νωρίς, όταν μετά από λάθος στο χώρο άμυνας του Καραϊσκάκη, με δύο επαφές, η μπάλα έφτασε στον Τριανταφυλλάκο, που από θέση για γκολ, αστόχησε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 14ο λεπτό, νέο τραγικό λάθος στην άμυνα του Καραϊσκάκη, από Λάζαρεβς αρχικά, και Φαν Ίπερεν στη συνέχεια, έφερε το Βασιλόγιαννη σε κενή εστία, και εκείνος έγραψε το 0-1. Στο 17ο λεπτό, φάουλ σε εξαιρετική θέση για τους γηπεδούχους εκτέλεσε άσχημα, στο τείχος, ο Δερμιτζάκης, ενώ στην πορεία της φάσης, ο Ντοναλντόνι αμαρκάριστος δεν έπιασε καλά το ψαλίδι, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 20ο λεπτό, ο Φόμπι πλαγιοκόπησε ωραία από δεξιά, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ. Η αρτινή ομάδα ανέβηκε στο γήπεδο, και στο 23ο λεπτό, ξεδιπλώθηκε πολύ ωραία, με τον Κορέλα, όμως ως τελικό αποδέκτη, να κάνει αδύναμο τελείωμα, και τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει. Στο 26ο λεπτό, ήρθε η ισοφάριση, όταν ο Ντοναλντόνι βρέθηκε στην περιοχή, καθυστέρησε να αποφασίσει, όμως τελικά σούταρε με το αριστερό, με την μπάλα να κοντράρει και να ξεγελά τον Κουτζαβασίλη, καταλήγοντας στα δίχτυα του, για το 1-1. Τα Χανιά μετά από ένα 10λεπτο ταραχής πάτησαν ξανά καλύτερα, και στο 39ο λεπτό, λίγο έλειψε να εκμεταλλευτούν νέο σοβαρό λάθος του Φαν Ίπερεν, με το Λάζαρεβς όμως να διώχνει. Στο 43ο λεπτό, ο Κογιέτε έκανε πολύ ωραία σέντρα από αριστερά, όμως το πλασέ στην κίνηση του Βάρκα, βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, και το 1-1 παρέμεινε.

Στην επανάληψη, οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν περιορισμένες, με τις αλλαγές του Νίκου Παπαδόπουλου να κάνουν τη διαφορά με την είσοδό του. Στο 62ο λεπτό, εξαιρετική προσωπική ενέργεια του Κολλά, ανακόπηκε τελευταία στιγμή από τον Κλιγγόπουλο, με τον Καραϊσκάκη όσο περνούσε η ώρα να δυσκολεύεται να κρατήσει την μπάλα. Στο 77ο λεπτό, ο Παράνο έκλεψε την μπάλα και σούταρε δυνατά, όμως ο Λάζαρεβς μπλόκαρε σταθερά, ενώ στο 81ο λεπτό, και πάλι ο βραχύσωμος Αργεντίνος, έκανε εξαιρετική προσπάθεια, απέφυγε δύο αντιπάλους και έσπασε την μπάλα στο πέναλτι, όπου ο επερχόμενος Κολλάς, με τη βοήθεια της κόντρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Ο Καραϊσκάκης δεν έδειξε να έχει δυνάμεις να επανέλθει στο ματς, και είχε ένα μακρινό σουτ του Πριόνα, στο 86', που δεν ανησύχησε τον Κουτζαβασίλη. Στην τελευταία φάση του ματς, λίγο έλειψε να έχουμε ένα από τα γκολ της χρονιάς, όταν σε γέμισμα στην περιοχή, ο Ντοναλντόνι έπιασε απίστευτο ανάποδο ψαλίδι, σκοράροντας, με τον πρώτο επόπτη ωστόσο, να έχει σηκώσει τη σημαία του, έχοντας υποδείξει τον επιθετικό του Καραϊσκάκη σε θέση οφσάιντ. Πλέον ο Καραϊσκάκης στρέφεται στα επόμενα ματς, αρχής γενομένης, από το κυριακάτικο ματς στη Ζάκυνθο, ενώ την επόμενη Τετάρτη φιλοξενεί τον ΟΦ Ιεράπετρας, σε δύο ματς με ομάδες με κοινό στόχο, τα αποτελέσματα των οποίων θα παίξουν τεράστιο ρόλο για το ποιος θα παραμείνει τελικά στην κατηγορία.

Γκολ : Ντοναλντόνι 26' / Βασιλόγιαννης 14', Κολλάς 81'

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)  Βοηθοί: Διπλάρης (Καρδίτσας) - Οικονόμου (Δυτ. Αττικής)  4ος: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Παρατηρητής: Καλύβας (Ευρυτανίας)

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος) : Λάζαρεβς, Πριόνας, Φαν Ίπερεν, Κλιγγόπουλος, Πέδρο Ενρίκε (63' Μίλιτς), Νταλακούρας, Δερμιτζάκης (63' Μερτύρης), Ναζίμ, Ντοναλντόνι, Κορέλας, Χελοβάνι (75' Ζιώβας)

Χανιά (Παπαδόπουλος) : Κουτζαβασίλης, Φόμπι (74' Καψάλης), Κογιέτε, Πατάπης, Παντεκίδης, Ντος Σάντος (57' Κολλάς), Τριανταφυλλάκος (74' Βασιλακάκης), Παναγιωτούδης, Μπαΐροβιτς (83' Νικόλης), Βάρκας (57' Παράνο), Βασιλόγιαννης