Πήρε τη νίκη και έμεινε στην τετράδα η ΑΕΚΠ

Αγχωτική νίκη πήρε η ΑΕΚΠ κόντρα στον Άγιο Σπυρίδωνα, επικρατώντας με 4-3.

Παρ' ότι έδειξε να καθαρίζει το ματς, με 3-0 η ΑΕ Κιρκιζατων/Πλησιών, είδε τον Παναγροτικό να επιστρέφει στο παιχνίδι, όμως τελικά κατάφερε με 4-3 να πάρει τη νίκη που η διατηρεί στην τετράδα, μια ανάσα από την Καμπή που την καταδιώκει. Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τους Ρέντζιο και Παππά που είχαν άστοχες προσπάθειες, για να φτάσει κοντά στο γκολ στο ημίωρο, όταν και ο Τσίρος δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με την μπάλα από κοντά. Τελικά, το γκολ για την ΑΕΚΠ, ήρθε σε ένα κομβικό σημείο χρονικά, αφού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παππά, ο Τσίρος βρήκε όσο έπρεπε την μπάλα με το κεφάλι, για να τη στείλει στα δίχτυα για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 52ο λεπτό, με το σουτ του Λ. Γεωργάρα να σταματά όμως στο δοκάρι, για να πάρει κεφάλι με δύο τέρματα διαφορά, στο 58ο λεπτό, η ΑΕΚΠ, όταν ο Ρέντζιος με ωραία προσωπική προσπάθεια και αφού απέφυγε τον αντίπαλό του, σκόραρε για το 2-0. Στο 66ο λεπτό, οι γηπεδούχοι φάνηκε να καθαρίζουν το ματς, με το Μήτσιο να γίνεται κάτοχος της μπάλας σε προφανή θέση για γκολ, μετά από στημένη φάση, και να σκοράρει από κοντά για το 3-0. Κάπου εκεί, ο Παναγροτικός έβγαλε αντίδραση και μείωσε αρχικά, στο 70ο λεπτό, μετά από παράλληλο γύρισμα του Μένα, όπου ο Μπότσαρης σκόραρε με δυνατό σουτ, για το 3-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Νταλάκας έβαλε φωτιά στο ματς, όταν μετά από σέντρα του Μυφταράι, και απανωτές κόντρες, ο έμπειρος παίχτης σούταρε από κοντά, γράφοντας το 3-2. Στο 82ο λεπτό, ο Τσίρος επανέφερε την ηρεμία στην ομάδα του με ωραία ενέργεια και πλασέ, για το 4-2, για να διαμορφώσει το τελικό 4-3 στις καθυστερήσεις, ο Μπότσαρης με κοντινό σουτ μετά από φάουλ του Βρακά και λάθος της άμυνας.

Στον πάγκο του Παναγροτικού θα κάθεται από το σημερινό ματς και στο εξής ο Λάζαρος Πουλιάνος, ενώ γενικός αρχηγός θα είναι ο Γιάννης Θεοδώρου, σε μια προσπάθεια να αναμορφώσουν τον Παναγροτικό και να τον οδηγήσουν σε καλύτερες μέρες.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Φάντης Δημήτρης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.) : Γιαννάκος, Καλύβας (78' Παπαθανασίου), Κωνσταντίνου, Μήτσιος, Τζιανούμης, Δάρδας, Παππάς, Ξυλογιάννης, Γιώτης, Ρέντζιος (90' Μπιρμπίλης), Τσίρος

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Τσάτσος, Μυφταράι, Μπότσαρης, Καραχάλιος, Νταλάκας (80' Γείτονας Θ.), Γεωργάρας Θ., Γεωργάρας Λ., Μένα, Γκίκας (75' Γεωργίου), Βρακάς, Μπάλλιας