Νίκη ανόδου για την Αναγέννηση! (pics)

Πολύ μεγάλη νίκη για την Αναγέννηση, που χάρη σε γκολ του Δ. Παπακίτσου στο 92ο λεπτό, επικράτησε του Λούρου, με 1-0.

Τεράστια νίκη, που δικαιούταν με βάση την εικόνα και τις φάσεις που είχαν οι δύο ομάδες, πέτυχε η Αναγέννηση, που επικράτησε του Θρίαμβου Λούρου, με 1-0, και πλέον με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, είναι ξεκάθαρα ένα εκ των φαβορί για να ανέβει κατηγορία. Ήρωας του παιχνιδιού, ο Δ. Παπακίτσος, ο οποίος αν και δεξιός μπακ, βρέθηκε ψηλά στις καθυστερήσεις, και πέτυχε ένα από τα πιο σημαντικά γκολ που θα σημειώσει στην καριέρα του, χαρίζοντας μια νίκη-χρυσάφι στην ιστορική ομάδα της πόλης. Η Αναγέννηση στην πιο κρίσιμη περίοδο της σεζόν, βγάζει μέταλλο σαν ομάδα και μπορεί να ονειρεύεται πλέον με χειροπιαστά δεδομένα την άνοδο στη Γ' Εθνική.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στο ματς, και μόλις στο 2ο λεπτό άγγιξε το γκολ, όταν ο Χρηστογιάννης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε δυνατά, η μπάλα κόντραρε στον Πάνου, με το Μήτσιο όμως, δύσκολα και με τη βοήθεια του δοκαριού να κρατά το "μηδέν" για την εστία του. Η πίεση της "Α" ήταν έντονη στα πρώτα λεπτά, με την αρτινή ομάδα να φτάνει μια ανάσα από το γκολ και πάλι, στο 5ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ και αναστάτωση στην άμυνα, ο Καλιακάτσος από κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο Σιδηρόπουλος στην επαναφορά με κεφαλιά νικήθηκε από το Μήτσιο. Δύο λεπτά αργότερα, νέα φάση για τους γηπεδούχους, με το Χρηστογιάννη να εκτελεί φάουλ, τον Πάνου να παίρνει την κεφαλιά προς τα πίσω και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Μήτσιου, κόρνερ. Ο Θρίαμβος φάνηκε επιθετικά για πρώτη φορά στο 20ο λεπτό, όταν δύο Αρτινοί συνδυάστηκαν, με το Μαργώνη να εκτελεί φάουλ, τον Κόλλινς να πιάνει την κεφαλιά, όμως την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο τέταρτο ισορρόπησαν το παιχνίδι, με την Αναγέννηση να απειλεί ξανά στο 31ο λεπτό, όταν ο Αλ. Παπακίτσος έκλεψε την μπάλα, όμως πιεζόμενος σούταρε άστοχα. Στο 42ο λεπτό, ο Κολιός γύρισε με κίνηση φορ το κορμί του και σούταρε, όμως ο Νικολαΐδης έπεσε και έβγαλε δύσκολα, με σημαντική επέμβαση, με το 0-0 να παραμένει σε ένα πολύ δυναμικό κλείσιμο ημιχρόνου, με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, εντάσεις και κίτρινες κάρτες.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση δε βρήκε τις καθαρές φάσεις του πρώτου μέρους, και είχε την πρώτη της τελική στο 59ο λεπτό, όταν ο Παππάς βρήκε με μεγάλη μπαλιά το Σιδηρόπουλο, εκείνος κατάφερε να στοπάρει και να σουτάρει από το ημικύκλιο, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 68ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ξεδιπλώθηκαν ωραία στην επίθεση, ο Χρηστογιάννης σέντραρε από τα δεξιά, ο Καζέλης μπήκε στη φάση, όμως μαρκαρισμένος δεν έκανε καλή κεφαλιά, με τους φιλοξενούμενους να απομακρύνουν. Οι φιλοξενούμενοι που δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί, βρήκαν τη μία και μόνο αξιόλογη τελική τους στο δεύτερο μέρος, στο 75ο λεπτό, όταν ο Γεωργίου βρήκε χώρο και σούταρε έξω από την περιοχή, με το Νικολαΐδη να μπλοκάρει σταθερά. Η ένταση και τα δυνατά μαρκαρίσματα έδιναν και έπαιρναν και στο 85ο λεπτό, μετά από ένα δυνατό μαρκάρισμα του Χρηστογιάννη, οι παίκτες διαπληκτίστηκαν, με το Σάκκο και το Χρηστογιάννη να αποβάλλονται, μέσα στην ένταση που δημιουργήθηκε και τις δύο ομάδες να συνεχίζουν στα τελευταία λεπτά με παίκτη λιγότερο. Η Αναγέννηση συνέχισε στα τελευταία λεπτά να ψάχνει το γκολ, και στο 88ο λεπτό, μετά από ωραία σέντρα του Μπιθυκούκη, ο Σιδηρόπουλος εκτέλεσε στην κίνηση, όμως ο Μήτσιος έπεσε και έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ. Η επιμονή της "Α" να κυνηγήσει τη νίκη, δικαιώθηκε στο 92ο λεπτό, όταν μετά από διεκδίκηση ψηλά από Λάκκα και Σιδηρόπουλο, η μπάλα βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας, όπου ο προωθημένος Δημήτρης Παπακίτσος την τσίμπησε με προβολή προ του Μήτσιου και έγραψε μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς το 1-0. Το σκορ στις τελευταίες στιγμές δεν άλλαξε, με την αρτινή ομάδα να παίρνει μια τεράστια νίκη, που τη βάζει σε θέση φαβορί πλέον για την άνοδο στη Γ' Εθνική!

Θα ακολουθήσει βίντεο με το γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Μαργιόλας Δημήτρης (Καρδίτσας)  Βοηθοί : Καλογριανίτης Αποστόλης (Καρδίτσας) - Γιοβάνης Γιώργος (Καρδίτσας)

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Παπακίτσος Δ., Αρτέμης, Ασπροποταμίτης (80' λ.τρ. Μπιθυκούκης), Καλιακάτσος, Κακιώνης, Μουσιωτίτσας (60' Καζέλης), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος, Παππάς, Παπακίτσος Αλ. (95' Γκαρτζώνης)

Θρίαμβος Λούρου (Λέτσος) : Μήτσιος, Μήτος (69' Σάκκος), Γεωργίου, Δάλας, Λαμπρούσης (93' Κολιός Γ.), Πάνου, Λάκκας, Κόλλινς, Κολιός (86' Κολιός), Κούσης, Μαργώνης