Έχασε και στη Ναύπακτο κι έμεινε πίσω η Αναγέννηση

Στην 11η θέση κατρακύλησε η αρτινή ομάδα.

Την εκτός έδρας ήττα στη Ναύπακτο από τον τοπικό Αστέρα γνώρισε σήμερα η λαβωμένη από τραυματισμούς Αναγέννηση, που αν και κατάφερε να σκοράρει για πρώτη φορά μακριά από την έδρα της, τα δύο γκολ που δέχτηκε στο πρώτο μέρος δεν της έδωσαν τη δυνατότητα να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας, ολοκληρώνοντας τις αγωνιστικές τις υποχρεώσεις μακριά από την Άρτα για το α' γύρο, με 4 ήττες και 1 νίκη που θα πάρει άνευ αγώνα από τον Αμβρακικό Λουτρού που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. Πλέον, η κατάσταση για την αρτινή ομάδα έχει δυσκολέψει πολύ όσον αφορά την παραμονή και η διακοπή των Χριστουγέννων θα είναι μία καλή ευκαιρία, ώστε να βρούνε οι ιθύνοντες τον τρόπο για να βοηθήσουν την ομάδα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 3ο λεπτό είχαν διπλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν αρχικά ο Νιφορόπουλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Μπακόλας έκανε έξοδο και τον πρόλαβε, όμως η απομάκρυνση έφερε τη μπάλα πάνω στον Ρουμπάτο που πλάσαρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μπακόλας που ήταν εκτός εστίας έπεσε και γλίτωσε την παραβίαση της εστίας του. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κοντογιάννης βρέθηκε απέναντι από τον Μπακόλα στα όρια της μεγάλης περιοχής, όμως στο πλασέ του δεν βρήκε γεμάτα τη μπάλα, η οποία πέρασε λίγο άουτ. Στο 10' δυνατό σουτ του Μενσα από πλάγια κατέληξε στην αγκαλιά του Μπακόλα, για να απειλήσει για πρώτη και τελευταία φορά στο πρώτο μέρος η Αναγέννηση στο 16', όταν από κόρνερ του Ντε Μόρα, ο υψηλόσωμος Τσιλιγιάννης με κεφάλια έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Μένιου. Και ενώ η Αναγέννηση έδειχνε να ισορροπεί το ματς και να κρατά τους γηπεδούχους μακριά από την εστία της, στο 24' ο Νιφορόπουλος σούταρε από καλή θέση μέσα από την περιοχή, με τον Τσιλιγιάννη να προλαβαίνει να του βάλει την κόντρα και να παραχωρεί κόρνερ. Από την εκτέλεσή του όμως, την οποία ανέλαβε ο Κοντογιάννης, ο Γιαννόπουλος με δυνατή κεφαλιά από κοντά νίκησε τους πάντες στον αέρα για το 1-0. Μάλιστα, δέκα λεπτά αργότερα, ο Αργυρόπουλος που προωθήθηκε από τα δεξιά γύρισε την μπάλα στον Νιφορόπουλο, που με σωστό πλασέ έκανε το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του, ενώ τρία λεπτά πιο πριν ο ίδιος παίχτης κόπηκε χάρη στην πίεση του Τσιλιγιάννη, τη στιγμή που έβγαινε απέναντι στον Μπακόλα. Οι γηπεδούχοι που μετά το πρώτο γκολ είχαν την υπεροχή, στο 40' είχαν ακόμη ένα σουτ από τον Μενσά που κατέληξε όπως και το προηγούμενο στην αγκαλιά του Μπακόλα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δεν ήταν τόσο απειλητικοί και φάνηκε να "κάθονται" πάνω στο 2-0, σε αντίθεση με την Αναγέννηση που στο 57ο λεπτό και μετά από κυκλοφορία κατάφερε να μειώσει σε 2-1, χάρη σε ένα πολύ όμορφο τέρμα του Αναστασιάδη, με σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το τέρμα αυτό αναπτέρωσε το ηθικό των παιχτών της αρτινής ομάδας που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ του αγώνα, όμως όλοι πάγωσαν στα μισά του β' μέρους όταν σε μαρκάρισμα του Μαχαίρα στον Σκανδάλη, ο τελευταίος τραυματίστηκε σοβαρά και αποχώρησε στην αγκαλιά των συμπαιχτών του, με την ευχή να είναι όσο πιο ανώδυνος γίνεται και να επιστρέψει γρήγορα στο γήπεδο. Στο 75΄ η αρτινή ομάδα έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μανιώτη, κεφαλιά του Σχισμένου που βρήκε και στον Καλαμπόκα πέρασε λίγο άουτ, κόρνερ. Όμως αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους να φέρουν το ματς στα ίσα, καθώς οι γηπεδούχοι που τρία λεπτά αργότερα, είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Μενσά που πλάσαρε λίγο πάνω από την εστία του Μπακόλα, έκλεισαν πολύ καλά τους χώρους και δεν άφησαν την Αναγέννηση να απειλήσει ξανά τον Μένιο.

Διαιτητής: Χουλιάρας (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί: Νάστος (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Παπαλαζάρου (Θεσπρωτίας)

Ναυπακτιακός Αστέρας (Νταλακούρας): Μένιος, Αργυρόπουλος, Λίτσος, Γιαννόπουλος, Καλαμπόκας, Μαχαίρας, Παλαιοπάνος, Ρουμπάτος (88' Ναουμίδης), Κοντογιάννης (62' Πατρώνης), Μενσά (80' λ.τρ. Καψάσκης), Νιφορόπουλος

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μπακόλας, Μανιώτης, Σχισμένος, Τσιλιγιάννης, Κατσιγιάννης (83' Παπανικολάου), Γούλας, Σκανδάλης (67' λ.τρ. Γρηγορίου), Αναστασιάδης, Παπακίτσος Δ. (46' Κωστάκης), Παπακίτσος Αλ. (57' Αρτέμης), Ντε Μόρα (46' Μαλτέζος)