Κόλλησαν στο «Χ» οι Νέοι του Καραϊσκάκη

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχτηκε η ομάδα Νέων της ΑΕ Καραϊσκάκης με την αντίστοιχη ομάδα του ΑΟ Τρίκαλα, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Football League Νέων.

Στο παιχνίδι το οποίο διεξήχθη υπό συνεχή βροχόπτωση και πάνω σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, και τα δύο τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Στην πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού παραλίγο να έχουμε αυτογκόλ για τους φιλοξενούμενους, όταν από ωραία εκτέλεση φάουλ του Μαργώνη από τα αριστερά, ο Τσιμπούκας, στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε τη μπάλα με το κεφάλι λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βουτσελά. Στο 29' ο Μαργώνης εκτέλεσε από τα πλάγια φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, όμως αυτή τη φορά πρώτος στη μπάλα πήγε ο Κούσης, ο οποίος από το πρώτο δοκάρι με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο επόμενο λεπτό, λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να απαντήσουν άμεσα, όμως το φάουλ που εκτέλεσε απευθείας ο Μαντέλας από τα τριάντα περίπου μέτρα, πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μπούκα. Στο 36' ο Βασίλας, στο ντεμπούτο του, πέρασε τη μπάλα στον Καψάλη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από την κλειστή γωνία του αντίπαλου γκολκίπερ. Στο 39' από εκτέλεση φάουλ του Μανάφα, ο Τσιμπούκας πήρε δυνατή κεφαλιά στην καρδία της άμυνας, αλλά ο Μπούκας μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Στο 41' μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τα Τρίκαλα, με τον Αλεξανδρή μέσα από την περιοχή και πλάγια να κάνει το σουτ και τη μπάλα να «κολλάει», και ο επερχόμενος Μπαρτζίωκας απέναντι από τον Μπούκα να σουτάρει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν κερδίσει μέτρα στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρος κατάφεραν τελικά στο 45' να ισοφαρίσουν, σκοράροντας και αυτοί από στημένη φάση. Συγκεκριμένα από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μανάφα, ο Αλεξίου πήδηξε και δεν βρήκε την μπάλα, η μπάλα πέρασε και από τον Μπούκα, έσκασε στην μικρή περιοχή και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι είχε ελάχιστες αξιόλογες φάσεις, και αν θα μπορούσαν κάποιοι να σκοράρουν αυτοί θα ήταν οι γηπεδούχοι. Στο 57' από εκτέλεση κόρνερ του Μαργώνη, ο Κούσης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, όμως αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τελευταία καλή φάση στο 75', με τον Μαργώνη να περνάει κάθετα στον Κούση, ο οποίος τσίμπησε τη μπάλα προ του Βουτσέλα που είχε κάνει έξοδο, όμως στη συνέχεια καθυστέρησε και ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων με τάκλιν απομάκρυνε σε πλάγιο.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι ντεμπούτο με την Κ19 έκανε και ο 20χρονος κεντρικός αμυντικός Σεμπάστιαν Χρουσιέλ, ο οποίος είναι ακόμα ανέτοιμος για την επαγγελματική ομάδα και αποφασίστηκε να του δοθεί ενεργός χρόνος συμμετοχής μέσω της Κ19.

Διαιτητής: Μπαΐλης (ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί: Ντόμαρης (ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας) - Κέφης (ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας)

Καραϊσκάκης Κ19 (Σφήκας): Μπούκας, Μήτσιος, Χρουσιέλ, Άτσκα, Βλάχος, Καψάλης, Βασίλας, Χύσο, Καζέλης, Μαργώνης, Κούσης

Τρίκαλα Κ19 (Καρακούσης): Βουτσελάς, Νικολαρέας, Αλεξίου, Τσιμπούκας, Κατσαντώνης, Μανώλης, Μαντέλας, Μπαρτζιώκας (58΄ Γερεντές), Αλεξανδρής (74΄ Καινούριος), Μανάφας (78΄ Νικλιτσιώτης), Παΐλας (89΄ Κερασιώτης)