«Πέρασε» από τις Σελλάδες και ανέβηκε στην τρίτη θέση ο Παναγροτικός

Το συγκρότημα του Λάζαρου Πουλιάνου νίκησε με το ευρύ 5-1 εκτός έδρας τις Σελλάδες και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α' ΕΠΣΑ.

Μία σημαντική εκτός έδρας νίκη κατέκτησε ο Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα στις Σελλάδες, επικρατώντας με σκορ 1-5 της τοπικής και νεανικής ομάδας και σκαρφάλωσε στην 3η θέση του βαθμολογικού, σε αντίθεση με την ΑΕΣ που παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όταν από δυνατή εκτέλεση πλάγιου από τον Μπάκα, ο Νταλάκας δεν μπόρεσε από κοντά με κεφαλιά να σκοράρει, όμως η μπάλα έφτασε στον Κολιό που πλάσαρε σωστά για το 0-1. Ο Παναγροτικός μετά το γκολ συνέχισε να πιέζει τους γηπεδούχους, με τον Άκη Παππά με σουτ μέσα από την περιοχή να μην μπορεί να νικήσει τον Χούσο που απέκρουσε με τα πόδια, ενώ ο ίδιος παίχτης δέκα λεπτά αργότερα, βρέθηκε μετά από έξυπνη και γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Μπάκα φάτσα με τον τερματοφύλακα σε πλάγια θέση, όμως αφού τον απέφυγε πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Παππάς είχε ακόμα μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του, όταν κόντρες τον ευνόησαν, όμως στο σουτ που έκανε από το ύψος του πέναλτι, ο Χούσος το νίκησε εκ νέου με τα πόδια, σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι νεανική ομάδα των Σελλάδων είχε παθητικό ρόλο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν γρήγορα να ισοφαρίσουν σε 1-1 από το σημείο του πέναλτι, μετά από εύστοχη εκτέλεση του Ευαγγελή στο 50ο λεπτό, έπειτα από μαρκάρισμα του Μπασιάκου στον Ζιώγο. Η χαρά τους δεν κράτησε όμως για πολύ, καθώς στο 57ο λεπτό και μετά από αναμπουμπούλα και αδράνεια των αμυντικών να καθαρίσουν τη φάση, ο Άκης Παππάς μετά από κεφαλιά πάσα του Μένα, με κοντινή κεφαλιά βρήκε το γκολ που έψαχνε από το α' ημίχρονο, κάνοντας το 1-2 για την ομάδα του. Στο 71ο λεπτό, ο Κολιός με ωραία κίνηση κατάφερε να αποφύγει δύο αμυντικούς και με πλασέ στη γωνία από το ύψος του πέναλτι να πετύχει το 1-3, κλειδώνοντας ουσιαστικά το τρίποντο της νίκης για την ομάδα του. Ακολούθησε ακόμα μία απόκρουση του Χούσου σε τετ-α-τετ με τον Μένα και στο 86ο λεπτό, μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Λ. Γεωργάρα, ο Κ. Γεωργάρας που είχε περάσει λίγα λεπτά πριν ως αλλαγή στην αναμέτρηση, με σουτ έκανε το 1-4. Το τελικό 1-5 διαμόρφωσε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λ. Γεωργάρας με ωραίο σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Μέκιος Σπύρος - Καραγιάννης Θοδωρής

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου): Χούσος, Ντούλας, Μπουζάνης, Κατσάνος, Παπαδημητρίου, Χαβέλας, Μεμπλικάι, Μαρκετάκης (79' Σιαφάκας), Ζιώγος, Ευαγγελής, Πλατσούκας

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος): Ζιώβας, Μπασιάκος, Μπότσαρης, Μπάκας (57' Παππάς Φ.), Νταλάκας, Γεωργάρας Θ., Κοντοδήμας (58' Νάστος), Παππάς Α. (79' Λάζαρος), Μένα (79' Γεωργάρας Κ.), Κολιός, Γεωργάρας Λ.