Ο Απόλλων με 10 παίκτες έφυγε με το «διπλό» από το "Γ. Γιολδάσης"

Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη με τη θερμοκρασία σε ασυνήθιστη για την εποχή επίπεδα, ο Απόλλων Γλυκορίζου αν και με δέκα παίκτες σχεδόν σε ολόκληρο το β' ημίχρονο, κατάφερε να επικρατήσει της Δόξας στο "Γ. Γιολδάσης", χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ του Περικλή Κραμπή.

με τον καφέ δώρο το νερό

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 6ο λεπτό, όταν σε αντεπίθεση και ωραίο τριγωνάκι των παικτών της Δόξας, η μπάλα είχε τελικό αποδέκτη τον Βασιλάκη, ο οποίος από το όριο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω στον Λάζαρο. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα, με τον Γιάννενα με σουτ να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Γαλάνη. Στο 9ο λεπτό, ο Τριαντάφυλλος, ο οποίος στο α' μέρος αγωνίστηκε στη θέση του αριστερού μπακ, συνέκλινε και με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ από τα τριάντα περίπου μέτρα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Γαλάνη, με τη μπάλα στη συνέχεια, σύμφωνα με τον επόπτη, να σκάει έξω από τη γραμμή και να απομακρύνεται. Στο 18' από φάουλ του Τρούλλη από τα αριστερά, ο Γιάννενας πήρε την κεφαλιά, όμως έστειλε τη μπάλα πολύ πάνω από την αντίπαλη εστία, ενώ σε φάουλ που εκτέλεσε ο Δήμητσας από την ίδια περίπου θέση, ο Σιλιόγκας με κεφαλιά έστειλε για καλή του τύχη τη μπάλα κόρνερ. Η τελευταία φάση για το α' ημίχρονο άνηκε στη Δόξα, με τον Τσούμαλη από τα δεξιά να προλαβαίνει ωραία με το κεφάλι να κρατήσει τη μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου και να πασάρει στη συνέχεια στον Αρτέμη, ο οποίος με ένα φαλτσαριστό πλασέ με το αριστερό, ανάγκασε τον Λάζαρο σε ωραία απόκρουση σε κόρνερ στο αριστερό του παραθυράκι.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε στραβά για τους φιλοξενούμενους, με τον Τριαντάφυλλο που μετατοπίστηκε στα δεξιά να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 48' για μαρκάρισμα στον Βασιλάκη και να αποβάλλεται. Ο Βασιλάκης αν και από πολύ πλάγια εκτέλεσε απευθείας το κερδισμένο φάουλ, με τον Λάζαρο να αποκρούει εντυπωσιακά με το ένα χέρι στο παραθυράκι του. Οι γηπεδούχοι που είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα ενέτειναν την πίεση τους και λίγο αργότερα, ο Τάτσης αφού διατήρησε την κατοχή της μπάλας πέρασε κάθετα στον Βασιλάκη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και γύρισε παράλληλα, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει κάποιον συμπαίκτη του. Η ομάδα του Γλυκορίζου αν και με παίκτη λιγότερο απείλησε πέντε λεπτά αργότερα με ένα σουτ του Ντάκουλα που απέκρουσε με τις γροθιές ο Γαλάνης, κάτι που δεν κατάφερε όμως στο 68' και στο σουτ του Κραμπή, ο οποίος με τρομερό σουτ στο "Γ" έγραψε το 0-1. Μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να γίνει και το 0-2, όταν σε μπαλιά του Γεωργάκη, ο Μαλέσκος πέρασε τη μπάλα πάνω από τον αντίπαλο του και με ψηλοκρεμαστό πλασέ είδε τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γαλάνη. Η Δόξα στη συνέχεια πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης και θα μπορούσε να το έχει πετύχει στις καθυστερήσεις και στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, όταν ο Γεωργάκης ανέτρεψε τον Βασιλάκη εντός περιοχής, όμως ο Σιλιόγκας που ανέλαβε την εκτέλεσή του νικήθηκε από τον πολύ καλό σήμερα Λάζαρο που απέκρουσε, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα οι νικητές διατήρησαν τις μαθηματικές τους ελπίδες για την είσοδο στα play-off ανόδου, αν και η παρουσία τους σε αυτά δεν εξαρτάται πλέον αποκλειστικά από τους ίδιους. Από την άλλη πλευρά η Δόξα, είδε τον Ηρόδοτο να χάνει και αυτός, και με τη διαφορά στο +5 δύο αγωνιστικές πριν το τέλος και την ομάδα του Καλογερικού να έχει να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο Φλωριάδα την τελευταία αγωνιστική, δύσκολα θα μπλέξει στα μπαράζ παραμονής.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Νούσιας Οδυσσέας - Στούπας Χρήστος

Δόξα Άρτας (Νίκου): Γαλάνης, Τάγκας, Χαϊντάρι, Στέργιος, Βελαέτης, Τσούμαλης (64' Πεσλής), Αρτέμης (70' Ρέντζιος), Τάτσης Δ., Βασιλάκης, Τυρολόγος, Σιλιόγκας

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Λάζαρος, Νούτσος Χ. (46' Ντάκουλας), Θάνος, Τρούλλης, Τριαντάφυλλος, Γρηγορίου (46' Παππάς), Γεωργάκης, Κραμπής, Δήμητσας (65' Μαλέσκος), Μπαλαδήμας, Γιάννενας (84' Δήμος)