Πέρασε από τα Τζουμέρκα ο Αίας Ράχης

Δύσκολη αποδείχθηκε η έξοδος στα Τζουμέρκα για τον Αίαντα Ράχης, ο οποίος παρά την έκταση της νίκης, χρειάστηκε ένα λάθος του τερματοφύλακα στο 70' για να καταφέρει να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι τη δυνατή ομάδα της Ράχης, καθώς είχαν δοκάρι σε σουτ του Κουτρομάνη, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Κοτρότσιος. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Κορέλης με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Οικονόμου να αποκρούσει, ενώ στη συνέχεια από σέντρα του Νίκου, ο Κοτρότσιος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, οι παίχτες του ΑΟΚΤΖ που στάθηκαν αρκετά καλά και απείλησαν με δύο καλά σουτ του Νίκου Πλεύρη, με το ένα να περνά ελάχιστα άουτ και δύο μακρινά από τον Στύλιο, είδαν την ομάδα τους να μένει πίσω στο σκορ στο 70ο λεπτό, όταν ο Καλαμπαλίκης σέντραρε, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του πολύπειρου Μίλτου Οικονόμου, στο ντεμπούτο του με την ομάδα των Τζουμέρκων, και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Εφτά λεπτά αργότερα, οι παίχτες του Αίαντα καθάρισαν το ματς, όταν ο Κορέλης έσπασε στον Σιαπάτη που με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο 85ο λεπτό ο Κορέλης, ύστερα από μπαλιά του Κοτρότσιου.

Διαιτητής: Διονύσης Δημήτρης  Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Οικονόμου, Αλειφτήρας, Κουτρομάνης Η. Κατσάνος Γ., Κούρτης, Στύλιος (87' Καραμπούλας), Κατσάνος Π., Διονύσης Ν., Κουτρομάνης Κ., Χάρος (87' Βόιδαρος), Πλεύρης Ν.

Αίας Ράχης (Κοσμάς): Γεωργάκης, Νίκου Κ. (46' Σιαπάτης), Αβραμίδης, Κατέρος, Καλαμπαλίκης (75' Ντούπης), Θεμελής Ν., Ανυφαντής (59' Νίκου Ε.), Κοτρότσιος, Τομουτζόγλου (59' Οικονόμου), Ρώσσος, Κορέλης (85' Θεμελής Γ.)