Ήττα για τον Καραϊσκάκη από την ΑΕΚ Β

Με το απόλυτο συνεχίζει στο πρωτάθλημα της Super League 2 η ΑΕΚ Β, καθώς επιβλήθηκε του Καραϊσκάκη με 2-1 στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Super League 2 2021-22, που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Σπάτων «Δημήτρης Δημητρίου».

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το εκτός έδρας ματς απέναντι στην δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ η αρτινή μας ομάδα, η οποία μετά από ένα κακό α' ημίχρονο που δέχθηκε αρκετές φάσεις, ενώ δεν κατάφερε και να απειλήσει τους γηπεδούχους, ισορρόπησε κάπως την αναμέτρηση στο β' ημίχρονο, όμως δέχθηκε δεύτερο τέρμα από την άσπρη βούλα, και αν και μείωσε γρήγορα, δεν μπόρεσε να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο στον κακό αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου Σπάτων, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 12', όταν ο Γιούσης σέντραρε από τα δεξιά, όμως ο Κοσίδης από καλή θέση στο δεύτερο δοκάρι είχε μία κακή κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά άουτ. Στο επόμενο λεπτό, η ΑΕΚ Β είχε την πρώτη της μεγάλη στιγμή, όταν ο Μουστακόπουλος άνοιξε ωραία στον Μιτάι που πάτησε περιοχή και γύρισε στο πρώτο δοκάρι, με τον Κοσίδη εξ επαφής να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 18' ο Γιούσης μπήκε στην περιοχή από αριστερά, προσποιήθηκε και σούταρε, με τον Χουάντερσον να αποκρούει όμορφα σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σταμούλης σέντραρε από δεξιά, ο Χριστόπουλος ολομόναχος πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 24' ο Μπάμπης είχε ένα διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 28' ο Μιτάι με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ανάγκασε τον Χουάντερσον με μεγάλη επέμβαση να παραχωρήσει κόρνερ. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, καθώς από το κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο Γιούσης, ο Κορνέζος με δυνατή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η ΑΕΚ Β' που έψαξε και δεύτερο τέρμα μιας και είχε το μομέντουμ του αγώνα, είδε στο 31' τον Χουάντερσον τελευταία στιγμή να κόβει την πάσα του Χριστόπουλου προς τον Κοσίδη, ενώ στο 33', ο Μουστακόπουλος που βρέθηκε απέναντι από τον Χουάντερσον, σούταρε πάνω του.

Στην επανάληψη, οι παίχτες της αρτινής ομάδας ισορρόπησαν κάπως στην αναμέτρηση και κατάφεραν να μην δέχονται φάσεις όπως στο α' μέρος, όμως στο 73ο λεπτό, ύστερα από γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Σαμπανάτζοβιτς, ο Γιούσης μπήκε στην περιοχή, στην οποία ανατράπηκε από τον Φετεινίδη κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κοσίδης για το 2-0. Ο Καραϊσκάκης που είχε κάποια σουτ με τον Ρουμπανγκούκα που δεν ανησύχησαν σε καμία περίπτωση τον Χατζηεμμανουήλ, κατάφερε να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς στο 80ο λεπτό, όταν από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τάμπα, ο Ρουκουνάκης απομάκρυνε πάνω στον Ναζίμ, ο οποίος κοντρόλαρε και σούταρε εύστοχα στη γωνία από το ύψος του πέναλτι, κάνοντας το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν ξανά στα καρέ της ΑΕΚ Β' για το γκολ της ισοφάρισης, όμως στη μοναδική ευκαιρία, ο Ναζίμ και πάλι, ύστερα από σέντρα του Γαλεάδη, είχε ένα γυριστό σουτ που πέρασε άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή στην αναμέτρηση άνηκε στους γηπεδούχους, με τον Γερολέμου στο 89' που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στην αναμέτρηση, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, να αναγκάζει τον Χουάντερσον σε νέα απόκρουση.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)  Βοηθοί: Αναστασάκης (Χανίων) - Κακαφώνης (Αχαΐας)  4ος: Ψυχούλας (Βοιωτίας)

Γκολ: Κορνέζος 29', Κοσίδης πεν. 74' / Ναζίμ 80'

Κίτρινες: Σταμούλης, Μουστακόπουλος / Ντοναλντόνι, Ρούνεϊ, Κλιγγόπουλος, Φετεινίδης

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Λάτσι, Κορνέζος, Μιτάι, Μπάμπης (66' Ρουκουνάκης), Σαμπανάτζοβιτς, Μουστακόπουλος (89' Γερολέμου), Γιούσης (79' λ.τρ. Παρράς), Χριστόπουλος (66' Γκαρσία), Κοσίδης (79' Ιατρούδης)

Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς): Χουάντερσον, Φετεινίδης, Τάμπας, Κλιγγόπουλος, Μπεκατώρος, Ναζίμ, Βαφειάδης, Δερμιτζάκης (68' Ρουμπανγκούγκα), Σταματής, Ρούνεϊ, Ντοναλντόνι (68' Γαλεάδης)