Πέρασε από το Πέτα και παρέμεινε στο κυνήγι της ΑΕΞ το Κλειδί

Με 0-3 πέρασε από το Πέτα ο ΑΟ Κλειδίου, και παρέμεινε μια ανάσα πίσω από την ΑΕ Ξηροβουνίου στη βαθμολογία.

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στους Φιλέλληνες το Κλειδί, που πέρασε με 0-3 από το Πέτα, και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από την ΑΕΞ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, και αφού απείλησαν με τους Δράκο και Μίγδο, είχαν δοκάρι σε σουτ του Δήμου στο 11ο λεπτό. Ο Δήμος ήταν και ο παίκτης που ξεκλείδωσε την άμυνα του Πέτα στο 16ο λεπτό, έστω και με λίγη τύχη, αφού η σέντρα που επιχείρησε πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Σιαπάτη, για το 0-1. Στο 36ο λεπτό, ο Αντωνίου απλοποίησε τα πράγματα, όταν με ωραία προσπάθεια και πλασέ έξω από την περιοχή, έγραψε το 0-2 για την ομάδα του, δίνοντάς της σαφές προβάδισμα νίκης.

Στο δεύτερο μέρος, το Κλειδί τελείωσε το παιχνίδι νωρίς, αφού στο 55ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαγάνη, ο Χριστοδούλου στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3. Ο χρόνος που απέμενε ήταν τυπική διαδικασία, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν πιο κοντά σε ένα ακόμα γκολ με τους Γράδο και Φελέκη, χωρίς αποτέλεσμα, ενώ πλέον προετοιμάζονται για το δύσκολο παιχνίδι της ερχόμενης αγωνιστικής κόντρα στη φορμαρισμένη Καμπή.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Βαρέλης Βασίλης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης, Ξανθός (80' Λιαχνής), Γούλας (20' Χριστοδούλου), Ροβίνας, Γεωργής, Τσέτσος (61' Ευθυμίου), Κώτσης Α. (61' Ευθυμίου Η.), Σφήκας, Τάγκας, Κώτσης Δ., Βάσιος (61' Kώτσης Π.)

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Σταμούλης, Χάρος (66' Κατσαρός Φ.), Μανιφάβας Β., Δήμος Π., Πέτσας, Κατσαρός Σ. (61' Γράδος), Φελέκης, Βασιλάκης, Δράκος (61' Γώγος), Αντωνίου (46' Σαγάνης), Μίγδος