Μεγάλο "διπλό" στις καθυστερήσεις για την ΑΕΚΠ επί της Δόξας!

Σπουδαία νίκη πήρε επί της Δόξας, με 0-1, η ΑΕΚΠ, με γκολ στις καθυστερήσεις!

Με σπουδαίο "διπλό" απέδρασε από το "Γεώργιος Γιολδάσης" η ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών, που επικράτησε σε ένα σφιχτό και χωρίς πολλές φάσεις παιχνίδι, με 0-1, χάρη σε γκολ του Σίμου στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, έχοντας πολλές στημένες φάσεις, τις οποίες όμως καθάριζε ο Αλεξίου. Στο 20ο λεπτό, η Δόξα άγγιξε το γκολ, όταν σε σουτ του Θανάση, ο Αλεξίου με δύσκολη επέμβαση και τη βοήθεια του δοκαριού, κράτησε το "μηδέν" για την εστία του. Οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους δε φάνηκαν ιδιαίτερα επιθετικά, με τον Ξυλογιάννη να έχει μια κεφαλιά στο 32ο λεπτό, από φάουλ του Ρέντζιου, που έφυγε άουτ. Στο 36ο λεπτό, δυνατό σουτ του Σιλιόγκα πέρασε πάνω από τα δοκάρια, με το πρώτο μέρος να φεύγει χωρίς κάτι άλλο αξιομνημόνευτο.

Στην επανάληψη, η Δόξα είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ του Μπασιούκα στο 51ο λεπτό, που έφυγε άουτ, ενώ η ΑΕΚΠ δύο λεπτά μετά είχε άστοχο σουτ του Ξυλογιάννη. Οι φιλοξενούμενοι στο 71' είχαν άστοχη κεφαλιά του Τσίρου σε στημένη φάση, ενώ η Δόξα είχε ακόμα ένα καλό φάουλ του Μπασιούκα, που δε βρήκε όμως στόχο. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς όδευε για μια "σβηστή" ισοπαλία, η ΑΕΚΠ κέρδισε φάουλ και γέμισε την περιοχή στο 92', ο Τάτσης πήρε την κεφαλιά και βρήκε την έτερη αλλαγή, το Σίμο, που με γυριστό μέσα από την περιοχή νίκησε το Νάση, και έγραψε το 0-1, χαρίζοντας ένα μεγάλο τρίποντο στην ομάδα του, που τη διατηρεί στην τέταρτη θέση, ενώ μειώθηκε και η διαφορά με τη σημερινή της αντίπαλο.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Αθανασίου Άγγελος - Πανάγος Άγγελος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Στέργιος (53' Οικονόμου), Πατσαβούρας (10' Αράπης), Τσιάτσος (89' Ζήσης), Μάρκος, Τυρολόγος, Βελαέτης, Παπαλάμπρης, Θανάσης, Μπασιούκας, Σιλιόγκας

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Αλεξίου, Κωνσταντίνου, Καλύβας, Νάκης, Τζιανούμης, Μήτσιος, Παππάς (68' Σίμος), Ξυλογιάννης, Δάρδας, Τσίρος, Ρέντζιος (84' Τάτσης)