Νίκησε και παρέμεινε μόνη πρώτη η ΑΕΞ (pics)

Με 2-4 πέρασε από τον Άγιο Σπυρίδωνα η ΑΕ Ξηροβουνίου, και παρέμεινε μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Με το δεξί επανήλθε στις υποχρεώσεις της για το Πρωτάθλημα η ΑΕ Ξηροβουνίου, που επικράτησε με 4-2 στην έδρα του Παναγροτικού, και παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Α' ΕΠΣΑ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, και ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους φάση, στο 5', όταν από κάθετη πάσα του Θεοδωρή, ο Μήτσος πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Στη συνέχεια είχαμε μια άσχημη στιγμή, με το Βράκα να τραυματίζεται άσχημα στο 10', στον αγκώνα, και οι ευχές όλων είναι με τον ποδοσφαιριστή, ώστε να είναι καλά στην υγεία του. Στο 15ο λεπτό, ο Πουλιάνος είχε ένα φάουλ από πλάγια που έφυγε άουτ, με τον Παναγροτικό να ισοφαρίζει στο 29ο λεπτό, όταν από σέντρα σουτ του Πουλιάνου, ο Μένα έκανε επαφή με την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα, για το 1-1. Η απάντηση της ΑΕΞ ήταν άμεση και δύο λεπτά αργότερα, από παράλληλο γύρισμα του Δόση, ο Λ. Δήμος πλάσαρε για το 1-2. Στο 35ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη φάση να ισοφαρίσουν ξανά, όμως μετά το λάθος του Μπόλη, ο Γείτονας πλάσαρε σε ανυπεράσπιστη εστία άουτ. Στο 45', η ΑΕΞ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα, όταν μετά από ωραίο γύρισμα του Δόση, ο Μήτσος μοίρασε στο Λ. Δήμο, που με το δεύτερο τέρμα του έγραψε το 1-3

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή, μέχρι το 54ο λεπτό, όταν η ΑΕΞ κέρδισε πέναλτι, και ο Δόσης το μετέτρεψε σε γκολ, γράφοντας το 1-4 και καθαρίζοντας το ματς. Ο Παναγροτικός έψαξε εκ νέου ένα γκολ, και απείλησε στο 80ο λεπτό, με τον Μπότσαρη, με το τελικό 2-4 να διαμορφώνεται στο 85ο λεπτό, όταν ο Νταλάκας κέρδισε πέναλτι, και ο Γείτονας που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Θα ακολουθήσει βίντεο με τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού, από την κάμερα του artagoal.gr by mario.

Διαιτητής : Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Βασίλα Φωτεινή

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Λάζαρος, Γεωργάρας Θ., Μπότσαρης, Γείτονας Θ., Καραχάλιος, Πουλιάνος, Μπάλλιας, Μένα, Αδαμίδης (58' Κωλέτσης), Βράκας (12' Νταλάκας), Βαΐτσης (80' Γεωργίου)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Μπόλης (75' Γρύλλης), Κίτσιος Χ., Κίτσιος Γ., Μήτσος, Ασπροποταμίτης, Γκαρτζώνης (57' Αναστασίου), Δήμος (57' Τζελιλάι), Νούτσος, Κοσταντίνι, Δόσης, Θεοδωρής