Ο Πύρρος νίκησε τον ΒΑΟ στον επαναληπτικό και πέρασε στα ημιτελικά Παίδων

Παίζει αύριο στα Γιάννενα για την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚΑΒΔΕ!

Μετά το ισόπαλο 49-49 στο πρώτο παιχνίδι, ο επαναληπτικός ήταν το ίδιο δυνατός, με την πρόκριση να κρίνεται στις λεπτομέρειες υπέρ του Πύρρου. Ο Πύρρος που είχε σε τρομερή μέρα τον Σκορδή που πέτυχε 19 πόντους, μπήκε δυνατά στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 17-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΒΑΟ έκανε την αντεπίθεσή του και ισοφάρισε σε 20-20, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 26-22 υπέρ του τυπικά γηπεδούχου Πύρρου. Στο γ' δεκάλεπτο ο Βυζαντινός κατάφερε και πέρασε μπροστά στο σκορ, όμως στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Πύρρος με ένα επιμέρους 13-7 κατάφερε να πάρει τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση στα ημιτελικά με σκορ 45-42.

Στα ημιτελικά η αρτινή ομάδα θα αντιμετωπίσει σε νοκ-άουτ ματς αύριο (4/7, 13:30) στα Γιάννενα τον Ναυσίθοο Κέρκυρας, ενώ όποιος περάσει στον τελικό του πρωταθλήματος Παίδων θα αντιμετωπίσει σε ουδέτερο γήπεδο το νικητή του ζευγαριού ΑΓΣ Ιωαννίνων - ΓΕ Αγρινίου που κοντράρονται σήμερα (3/7,17:00) στο Τ9 στους Κωστακιούς.

Διαιτητές: Τσίγας - Γεροδήμος

Δεκάλεπτα: 17-9, 9-13, 6-13, 13-7

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς-Λεμονιάς): Τσιμπερλένιος 4, Τσάγκας, Σκορδής 19(2), Γκούντας, Χαλάστρας 4, Σακκάς 6(2), Τράμπας 4, Κατσαούνος 8(2), Ρίζος, Θεοδωρής, Παπαρούνης, Φούκας

Βυζαντινός Άρτας (Ασπρούδης-Τζαδίμας): Μπασιαδήμας, Γκαρτζονίκας, Μπαλαούρας, Σολούπης, Γαλάζιος, Τσίκος, Σερβετάς, Δήμος, Χαραλάμπους, Παπανικολάου