Σπουδαίο "διπλό" κόντρα στη Ράχη για το Σκουφά

Πολύ σημαντικό "διπλό" έκανε κόντρα στον Αίαντα Ράχης, ο Σκουφάς, επικρατώντας με 2-3.

Μια πολύ σημαντική νίκη, που το φέρνει έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας -η Δόξα και η Αναγέννηση έχουν ματς λιγότερο- πέτυχε ο Σκουφάς, κόντρα στον Αίαντα στο γήπεδο της ΕΠΣ Άρτας, με 2-3. Οι φιλοξενούμενοι κεφαλαιοποίησαν το καυτό πρώτο τέταρτο του Στέφανου Δήμου, που σημείωσε χατ-τρικ και έκανε το 0-3, και κράτησαν τη νίκη μέχρι το τέλος. Ο υψηλόσωμος φορ του Σκουφά, στο 6ο λεπτό, άνοιξε το σκορ, όταν μετά από κεφαλιά και απόκρουση του Γεωργάκη, σκόραρε με το γόνατο για το 0-1. Μόλις δύο λεπτά αργότερα και πριν συνέλθει η Ράχη, ο Στ. Δήμος και πάλι, μετά από λάθος της άμυνας, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-2. Ο φορ του Σκουφά ήταν ασταμάτητος, και στο 12ο λεπτό, ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του με νέο σουτ έξω από την περιοχή, που αιφνιδίασε το Γεωργάκη, για το 0-3. Ο Αίας προσπάθησε να συνέλθει και είχε κάποιες μικροευκαιρίες με τους Κορέλη και Δόση, ενώ και ο Σκουφάς γινόταν επικίνδυνος με τους Σιατή και Ντάβανο, χωρίς όμως να δημιουργηθεί η σπουδαία ευκαιρία.

Στην επανάληψη, οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν το δύσκολο έργο να γυρίσουν στο παιχνίδι, όντας τρία γκολ πίσω, κάτι που δεν κατάφεραν, παρά το γεγονός πως μέχρι το τελευταίο λεπτό κυνήγησαν το παιχνίδι και μείωσαν στο γκολ. Στο 75ο λεπτό, μετά από σπάσιμο της μπάλας, ο Βίτσιος βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 1-3. Ο Στ. Δήμος είχε ένα καλό φάουλ στο 82ο λεπτό, και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, για να βρει εκ νέου δίχτυα ο Αίας, όταν από προσπάθεια του Κορέλη, ο Ντίνος Ευαγγέλου με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-3, αφού όπως ήταν αναμενόμενο, λίγο αργότερα το παιχνίδι ολοκληρώθηκε, με το Σκουφά να παίρνει μια πολύ σπουδαία νίκη.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Νικολάου Βαγγέλης

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γεωργάκης, Στέργιος, Ευαγγέλου Σ. (81' Τόλης), Θεμελής (60' Κατέρος), Αβραμίδης, Πλακιάς, Τομουτζόγλου, Σιαπάτης (42' Βίτσιος), Κορέλης, Ευαγγέλου Κ., Δόσης

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μπακόλας, Στράτος (28' Δήμου), Κώτσης (64' Μπούργος), Χεμπέγια, Κασελούρης Π., Δήμος Π., Σιατής, Καρδάσι, Δήμος Στ., Ντάβανος, Παπαγιάννης