Νίκησε την Αναγέννηση και έβαλε φωτιά στην κορυφή ο Σκουφάς!

Σπουδαία νίκη σημείωσε κόντρα στην Αναγέννηση ο Σκουφάς, με 2-1, γκρεμίζοντάς την παράλληλα από την κορυφή.

Νίκη που βάζει φωτιά στο Πρωτάθλημα, πέτυχε ο Σκουφάς Κομποτίου, σε ένα από τα παραδοσιακά ντέρμπι του νομού, κόντρα στην Αναγέννηση, με 2-1. Οι δύο ομάδες είχαν φάσεις και για άλλα γκολ, με την Αναγέννηση να πέφτει πάνω στον πρώην παίκτη της Μπακόλα, που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Στο 11ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ, όταν ο Μαργαρίτης με θαυμάσια εκτέλεση φάουλ, νίκησε το Νικολαΐδη, γράφοντας το 1-0 για το Σκουφά. Στο 13ο λεπτό, η Αναγέννηση προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όμως το δυνατό σουτ του Αλ. Παπακίτσου από καλή θέση, έδιωξε δύσκολα ο Μπακόλας. Στο 21ο λεπτό, ωραία εκτέλεση φάουλ του Ασπροποταμίτη έδιωξε και πάλι ο Μπακόλας, ενώ στο 26ο λεπτό, ο γκολκίπερ του Σκουφά έδιωξε την κοντινή κεφαλιά του Ασπροποταμίτη, από φάουλ του Χρηστογιάννη. Η πίεση των φιλοξενούμενων, απέδωσε καρπούς πριν την ανάπαυλα, όταν στο 39ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος έκανε την κεφαλιά πάσα, και ο Ασπροποταμίτης, που έψαξε το γκολ, σκόραρε με κοντινό πλασέ, για το 1-1. Ο Σκουφάς απείλησε σε δύο περιπτώσεις ακόμα με τους Π. Δήμο και Μαργαρίτη, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά και πήραν νωρίς και πάλι το προβάδισμα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Νικολαΐδης δεν έκανε καλή έξοδο, και ο Βαγγέλης Δήμου που πέρασε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους στη θέση του τραυματία Π. Δήμου, έγραψε από κοντά το 2-1. Στο 57ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν σημαντική ευκαιρία να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, όταν μετά από κόρνερ του Μαργαρίτη, ο Στ. Δήμος πήρε την κεφαλιά, με το Νικολαΐδη να αποκρούει δύσκολα, ενώ στιγμές αργότερα, ο ίδιος παίκτης πήρε νέα κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, και στο 66' είχαν πολύ καλή στιγμή, με την κεφαλιά του Σιδηρόπουλου από καλή θέση, να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Μπακόλα. Στο 74ο λεπτό, ο υψηλόσωμος φορ βρέθηκε και πάλι σε καλή θέση, όμως το σουτ του σταμάτησε σε σώματα αμυντικών πριν περάσει τη γραμμή. Στο 80ο λεπτό, η Αναγέννηση σκόραρε, με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, που οδήγησαν στην αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του κόουτς Δημήτρη Θόδη. Η ένταση ξεπεράστηκε και το παιχνίδι συνεχίστηκε με την Αναγέννηση να πιέζει και το Σκουφά να ψάχνει το γκολ που θα τελείωνε το ματς, στην κόντρα. Τελικά, καμία από τις δύο ομάδες δε σκόραρε άλλη φορά, με την τελευταία σημαντική ευκαιρία να ανήκει και πάλι στην "Α", με το Χρηστογιάννη στις καθυστερήσεις να βρίσκεται σε καλή θέση και να σουτάρει δυνατά, όμως τον Μπακόλα, να αποκρούει δύσκολα σε ακόμα μια φάση, κρατώντας την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

Διαιτητής : Μπαϊλης Νίκος  Βοηθοί : Αθανασίου Άγγελος - Μαζαράκος Νίκος

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μπακόλας, Παπαγιάννης, Μπελής, Χεμπέγια, Κασελούρης Π., Μαργαρίτης, Δήμος Π. (43' λ.τρ. Δήμου), Γρηγορίου, Δήμος Στ. (91' Χάρος), Μαλτέζος, Ντάβανος (84' Τσούμαλης)

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Δήμος (56' Αρτέμης), Ζήσης, Ασπροποταμίτης, Ψαλλιδάκης, Κακιώνης (77' Μπιθυκούκης), Παπακίτσος Αλ. (77' Καζέλης), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος, Παπακίτσος Δ. (77' Δερβίλης), Παππάς