Νίκη στο τέλος για τον Ηροδότο στο χορταστικό β' μέρος με την ΑΕΜ

Σε ένα χορταστικό δεύτερο μέρος, ο Ηρόδοτος κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος της ΑΕ Μενιδίου, με λυτρωτή το Γιώτη.

Σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα ο Ηρόδοτος Καλογερικού, στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού με την ΑΕ Μενιδίου, που είχε διακοπεί στο 35ο λεπτό, και ενώ βρισκόταν στο 0-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1 χάρη σε ένα γκολ του Γιώτη στο 87ο λεπτό, και να πάρουν ένα αποτέλεσμα που τους απομακρύνει ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, σε αντίθεση με την ΑΕΜ, που όλα δείχνουν πως φέτος δε θα αγωνιστεί στα μπαράζ ανόδου όπως τα προηγούμενα χρόνια, αλλά στα μπαράζ παραμονής. Το δεκάλεπτο που υπολειπόταν για το πρώτο μέρος έληξε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο για τις δύο ομάδες που προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους, σε έναν ούτως ή άλλως πολύ βαρύ και λασπωμένο αγωνιστικό χώρο.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα άλλαξε με φάσεις και γκολ εκατέρωθεν. Στο 56ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ ο Παντιώρας πήρε την κεφαλιά όμως ο Οικονόμου έδιωξε, ενώ ένα λεπτό μετά, οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες, με τον Παύλου να βρίσκεται σε καλή θέση στα όρια περιοχής, όμως να σουτάρει άστοχα. Πέντε λεπτά μετά, ο Ηρόδοτος άνοιξε το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σιόζου και κεφαλιά προς τα πίσω, ο Χεμπέγια στο δεύτερο δοκάρι σούταρε πέφτοντας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Λίγο αργότερα, οι νικητές έχασαν μεγάλη ευκαιρία να τελειώσουν το ματς, όταν ο Σάκκουλας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, και το 1-0 παρέμεινε. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση, ένα λεπτό αργότερα, με το Μετάι να πιάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει στα δίχτυα του Οικονόμου, για το 1-1. Η ΑΕΜ δεν έμεινε σε αυτό το γκολ και έψαξε την ολική ανατροπή, τρία λεπτά μετά, όταν από σέντρα του Κασελούρη, ο Τσιάπαλης με γυριστή κεφαλιά σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Οικονόμου, ενώ λίγο μετά, ο Θανάσης γύρισε το σώμα του στην περιοχή, όμως η μπάλα κάπου βρήκε και έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 85', όταν από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Καπλανάι που ολομόναχος απέναντι από το Μούτσιο, νικήθηκε από τον γκολκίπερ του Μενιδίου, ενώ στη φάση που ακολούθησε ο Παύλου βρέθηκε χωρίς αντίπαλο στο δεύτερο δοκάρι, όμως η κεφαλιά του ήταν πολύ άστοχη. Ο Παύλου βρέθηκε σε μια-δυο περιπτώσεις ακόμα σε καλή θέση, όμως καθυστέρησε να ενεργήσει και χάθηκαν οι ευκαιρίες. Τελικά, το ματς κρίθηκε στο 87ο λεπτό, όταν η άμυνα του Μενιδίου δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα που έμεινε ώρα στην περιοχή της ομάδας, με αυτή να στρώνεται στο πέναλτι στο Γιώτη, που με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, γράφοντας το 2-1 και χαρίζοντας ουσιαστικά το τρίποντο στην ομάδα του. Οι νικητές είχαν την ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη τους, στο 88', όταν από ωραία ενέργεια του πολύ καλού σήμερα Καπλανάι, ο Παύλου, σούταρε όμως ο Μούτσιος μπλόκαρε, με το τελικό 2-1 ωστόσο να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Στούπας Παύλος

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Ν., Ευαγγέλου, Χεμπέγια, Καραμέτσιος, Γιώτης, Σιόζος, Παύλου, Γκώρος, Καπλανάι, Σάκκουλας

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας) : Μούτσιος, Κάλλιας, Μαλτέζος, Κασελούρης, Τσιάπαλης, Καλαμπούκης, Νούσιας, Οικονόμου, Θανάσης, Μετάι, Παντιώρας