Πρόκριση στα ημιτελικά από τα στημένα για τον ΠΑΣ Κομμένου

Με τα τέσσερα από τα πέντε γκολ που πέτυχε να έρχονται από στημένες φάσεις, ο ΠΑΣ Κομμένου προκρίθηκε στα ημιτελικά των play-off της Β' κατηγορίας.

Ένα δυνατό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε χθες στο γήπεδο της Ένωσης στις Κεραμάτες, με τον ΠΑΣ Κομμένου που είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, να επικρατεί με 5-1 του Αστέρα Ρόκκα, με τα τέσσερα από τα πέντε γκολ που πέτυχε να έρχονται από στημένες φάσεις και να παίρνει την πρόκριση στην ημιτελική φάση, εκεί όπου στο ίδιο γήπεδο θα αντιμετωπίσει τις Σελλάδες, όπου με νίκη η ισοπαλία κατακτά την άνοδο στην Α' κατηγορία αλλά και την πρόκριση στον τελικό για να διεκδικήσει το τρόπαιο του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους φάση, όταν στο 10ο λεπτό, από εκτέλεση φάουλ του Παππά, ο Κατσούλης με γυριστή κεφαλιά κατάφερε να βρει τον Κωσταδήμα που με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Κωσταδήμας είχε λίγο αργότερα και μία καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Γ. Πανέτα να απομακρύνει με το κεφάλι πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα, για να έρθει το 2-0 στο 34ο λεπτό, από νέα στημένη φάση με εκτελεστή ξανά τον Παππα, και τον Σταύρο Νάτσιο ολομόναχο να πετυχαίνει το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει το ματς, όταν Κατσούλης και Κωσταδήμας συνεργάστηκαν ωραία, όμως ο Φάκος που ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας πλάσαρε ψηλά και άστοχα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 43', με τον Νεραϊδιώτη να εκτελεί φάουλ με πάσα στον Μήλιο που σούταρε από μακριά δίπλα από την εστία, για να μειώσουν σε 2-1 με την συμπλήρωση 45 λεπτών, όταν ο Μήλιος από τα δεξιά γύρισε στον Χρ. Γκανιάτσα, αρχικά το πλασέ του ανακόπηκε, στη συνέχεια με δεύτερη προσπάθεια είδε τον Στόγια να διώχνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή, όμως η απομάκρυνση βρήκε τον Γ. Πανέτα με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα, με τον Μήλιο από πλάγια θέση να μην μπορεί να νικήσει τον Κόπανο, και τους γηπεδούχους στο 66ο λεπτό να κάνουν το 3-1, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κωσταδήμα από τα δεξιά, ο Ηλ. Γκανιάτσας έκανε την κεφαλιά απομάκρυνσης, όμως η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Ντάμα, και αυτή κατέληξε στην εστία του Τάτση. Ο Αστέρας είχε στη συνέχεια μεγάλη ευκαιρία με τον Χρ. Γκανιάτσα με σουτ μέσα από την περιοχή να μειώσει εκ νέου στο γκολ και να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως σούταρε άστοχα δίπλα από την εστία, για να φτάσουμε στο 75ο λεπτό, όταν από νέο καλοχτυπημένο κόρνερ του Κωσταδήμα, οι αμυντικοί του Αστέρα δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο Ντάμας με προβολή κατάφερε να σημειώσει το 4-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 81ο λεπτό ο Κωσταδήμας, όταν οι γηπεδούχοι αφού πίεσαν και έκλεψαν τη μπάλα, τον τροφοδότησαν σε θέση τετ-α-τετ, με τον ίδιο αφού απέφυγε τον τερματοφύλακα, σε κενή εστία να μην αστοχεί για το 5-1 που ήταν και τελικό σκορ του προημιτελικού.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Βασιλάκης Στέργιος - Τσιώρη Ιωάννα

ΠΑΣ Κομμένου (Παπαχήστος): Κόπανος, Ντάμας, Νάτσιος Σ. (82' Κόρδας), Στόγια (46' λ.τρ Γεωργούλας), Νάτσιος Δ., Νάτσιος Χ. (73' Κοσμάς Ν.), Παππάς, Ρίζος, Φάκος (73' Ανδρέας), Κατσούλης, Κωσταδήμας

Αστέρας Ρόκκα (Γκανιάτσας Ηλ.-Μπαγιώργας Ν.): Τάτσης, Πανέτας Α., Λιόντος, Μπουζάνης, Μήλιος, Μάης, Νύχτης (76' Συγίζης), Μπάσιος, Νεραϊδιώτης (58' Γκανιάτσας Ηλ.), Πανέτας Γ., Γκανιάτσας Χρ. (76' Τσώλας)