Νίκη για την ΑΕΞ που σκαρφάλωσε στην 4άδα (pics)

Με 0-1 επικράτησε στην έδρα των Ρακούν, η ΑΕ Ξηροβουνίου, και ανέβηκε στην 4αδα με 7 βαθμούς.

Σημαντική νίκη πέτυχε η ΑΕ Ξηροβουνίου, κόντρα στα Ρακούν, στον πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, του γηπέδου "Γεώργιος Γιολδάσης", και έφτασε στους 7 βαθμούς, σκαρφαλώνοντας στην τετράδα της βαθμολογίας, όπου και συγκατοικεί με τον Αστέρα Ρόκκα. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο 20λεπτο και αφού είχαν δύο μικροευκαρίες με τους Λαυδαριά και Ψωράκη, άγγιξαν το γκολ στο 22ο λεπτό, όταν ο Ράικος βρέθηκε σε καλή θέση και πλάσαρε, με την μπάλα όμως να κολλάει στη λάσπη, προ της γραμμής τέρματος, με το Ζιώγο στη συνέχεια να μπλοκάρει, σε μια φάση, που το γήπεδο στέρησε από τα Ρακούν το προβάδισμα. Στο 28ο λεπτό, νέα μεγάλη φάση για τα Ρακούν, όταν μετά από κόρνερ, και γυριστή κεφαλιά αμυντικού, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με την ΑΕΞ να φτάνει στο γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 30ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση, η μπάλα έφτασε στον Μπουκουβάλα, που με ωραίο σουτ, μέσα από την περιοχή, σκόραρε για ακόμα ένα ματς, γράφοντας το 0-1, με ένα γκολ που έμελλε να κρίνει και το νικητή. Η ΑΕΞ έφτασε πολύ κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο ξεχασμένος Μουστακλής έφυγε σε τετ α τετ με το Μαλαμή, ο οποίος όμως το νίκησε με τα πόδια. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, με το Λαυδαριά να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει ωραίο σουτ, που έφυγε ελάχιστα άουτ, με το 0-1 να παραμένει.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, με το Ξηροβούνι, να ψάχνει την κόντρα επίθεση για να βρει ένα ακόμη γκολ και να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι σε τρεις περιπτώσεις βρήκαν τους χώρους και έφτασαν σε φάσεις τετ α τετ με τους Σούρλα, Κυριαζή και Μουστακλή, όμως κανένας από τους τρεις παίκτες της ΑΕΞ δεν κατάφερε να νικήσει το Μαλαμή, με το ματς να παραμένει αμφίρροπο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Τα Ρακούν έψαξαν το γκολ μέχρι τέλους, ζήτησαν πέναλτι σε δύο περιπτώσεις, που δεν πήραν, με το ματς να τελειώνει με 0-1 και την ΑΕΞ να φεύγει με ένα σημαντικό "διπλό" από το γήπεδο.

Διαιτητής : Πολύζος Κώστας  Βοηθοί : Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης - Σαρλής Χρήστος

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Μαλαμής, Κοντογιάννης, Μπίτζος, Ψωράκης, Ράικος, Μερκάι, Μπούκας, Θεοδωρής (65' Παππάς), Λαυδαριάς (75' Πανέτας), Τσιρώνης, Μπαλτζώης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Ζιώγος, Μπουκουβάλας, Κωστανίκος (80' Βλάρας), Κλεισούρης (55' Χασκής), Τζουβάνος (70' Χριστογιάννης), Τσόλης, Γκόκας (46' Γεωργίου), Σούρλας, Κυριαζής, Μουστακλής, Κόρδας