Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς Αστέρας Ρόκκα και ΠΑΣ Κομμένου (pics)

Πρώτη ισοπαλία για τις δύο ομάδες στο πρωτάθλημα.

Στο 1-1 έμειναν Αστέρας και ΠΑΣ Κομμένου στα Ρόκκα, με τις δύο ομάδες να παίρνουν την πρώτη τους ισοπαλία στο πρωτάθλημα, σε παιχνίδι για τη 13η αγωνιστική της Β' κατηγορίας. Ο ΠΑΣ Κομμένου με την ισοπαλία αυτή έχασε έδαφος όσον αφορά τη διεκδίκηση τουλάχιστον της δεύτερης θέσης, ενώ ο Αστέρας μείωσε την απόσταση από την τετράδα στους τέσσερις βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο απειλητικά και είχαν την πρώτη τους πολύ καλή στιγμή στο 6', όταν από εκτέλεση φάουλ του Παππά, ο Γιαννούλης προ του Ντεκούλη, με κεφαλιά προς τα πίσω έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να απαντήσουν στο 14ο λεπτό οι γηπεδούχοι, όταν από απομάκρυνση των αμυντικών, ο Συγίζης έξω από τη μεγάλη περιοχή, με φαλτσαριστό σουτ με το εξωτερικό, έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το παραθυράκι του Κόπανου. Στο 18' ο Κατσούλης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, και αφού κοντρόλαρε με το στήθος γύρισε ωραία με το σώμα και σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία, για να απειλήσει εκ νέου ο Αστέρας στο 36', όταν από μαρκινή εκτέλεση φάουλ του Ζαρκάδα, ο Πανέτας με κεφαλιά βρήκε τον Μπάσιο που απέναντι από τον Κόπανο σούταρε με το δεξί, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ από πολύ καλή θέση.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου πρώτοι, με τον Παππά να σουτάρει δυνατά έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο έμπειρος Γιώργος Ντεκούλης που φόρεσε τη φανέλα του Αστέρα ξανά μετά από περίπου 11 χρόνια, απέκρουσε όμορφα με τις γροθιές σε κόρνερ. Οι παίχτες του ΠΑΣ Κομμένου κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 58ο λεπτό, με τον Παππά να τροφοδοτεί τον Κωσταδήμα, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Ντεκούλη από θέση τετ-α-τετ για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν σαφές προβάδισμα νίκης, όταν ο Κατσούλης έβγαλε τον Κωσταδήμα  απέναντι από τον Ντεκούλη, ο οποίος έκανε την έξοδο και τον καθυστέρησε, με αποτέλεσμα το πλασέ που έκανε, αφού τον απέφυγε, να απομακρύνει πριν το τέρμα σε κόρνερ ο Δήμος. Οι γηπεδούχοι αφού ξεπέρασαν το σοκ του 0-1 και κάνοντας το σύστημα πιο επιθετικό, φάνηκαν ξανά στο 67', όταν από σέντρα του Μάη και απόκρουση του Κόπανου σε κεφαλιά συμπαίχτη του, ο Πανέτας από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 77ο λεπτό ο Αστέρας έφερε τα ματς στα ίσα, όταν ο Πανέτας πέρασε όμορφα τη μπάλα στον Τσώλα, ο οποίος από τα όρια της μεγάλης περιοχής πρόλαβε και σούταρε ανάμεσα από δύο αντιπάλους, στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία στα δίχτυα για το 1-1. Στον υπολειπόμενο χρόνο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο νικητήριο γκολ, όμως η καλή τελική ενέργεια έλειψε, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να ολοκληρωθεί με το ισόπαλο 1-1. Στην αναμέτρηση πάντως λόγω της έντασης δεν έλειψαν και οι διαμαρτυρίες, με τους μεν γηπεδούχους να ζητάνε την αποβολή του Κόπανου μετά την επίτευξη του τέρματός τους, για απώθηση του σκόρερ και για τους δε φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για ένα γκολ του Κατσούλη λίγο αργότερα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Βαρέλης Βασίλης - Μέκιος Σπύρος

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας-Γκανιάτσας): Ντεκούλης Γ., Αντωνίου, Ζαρκάδας (73' Βάντζος), Δήμος, Συγίζης (56' λ.τρ. Νίκαρης), Μήλιος, Μάης (73' Ντέμσιας), Κρεμίδας, Υφαντής (52' Τσώλας), Μπάσιος, Πανέτας Γ.

ΠΑΣ Κομμένου (Κωσταδήμας): Κόπανος (77' Σταμάτης), Κόρδας (61' Νάτσιος Ε.), Κοντογιάννης, Νάτσιος Σ. (84' Τσοκανας), Πανακούλιας, Κοσμάς Β., Παππάς, Κατσούλης, Ντάμας, Γιαννούλης (77' Γεωργούλας), Κωσταδήμας