Νέα νίκη για τη Φλωριάδα

Σε μια επανάληψη του αγώνα του πρώτου γύρου, η Φλωριάδα έφυγε από την Καμπή νικήτρια με σκορ 1-4.

Μπορεί το Πρωτάθλημα να έχει κριθεί εδώ και καιρό, ωστόσο η δράση στην Α' ΕΠΣΑ συνεχίζεται και σήμερα διεξήχθη η 5η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου, με τη Φλωριάδα να φεύγει από την Καμπή, με σκορ 1-4. Πριν την έναρξη του αγώνα, μάλιστα, όπως φαίνεται και στο φωτορεπορτάζ, οι γηπεδούχοι τίμησαν την Πρωταθλήτρια, καθώς σχημάτισαν το παραδοσιακό ισπανικό "pasillo" παρατεταγμένοι δεξιά και αριστερά και χειροκροτώντας τους φιλοξενούμενους. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Καμπή απείλησε πρώτη όταν μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Στέργιος σούταρε άστοχα. Η Φλωριάδα απάντησε με γκολ, στο 22ο λεπτό, όταν ο Σπύρου βρήκε με σέντρα στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστο τον Γκαναβία, αυτός μοίρασε δίπλα στο Μήτσιο, που σούταρε για το 0-1. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα καλό σουτ στο πρώτο μέρος, με τη Φλωριάδα να απειλεί με τον Τσίρο, ενώ για την Καμπή, τον Καρρά να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στην πρώτη φάση του αγώνα, όταν σε γέμισμα στην περιοχή από φάουλ, κανείς δεν κατάφερε να απομακρύνει, και ο Στέργιος με γυριστό σουτ, έστειλε την μπάλα στη γωνία για το 1-1. Η Φλωριάδα ανέβασε την απόδοσή της και στο 55' είχε πολύ καλή ευκαιρία με το Μήτσιο να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Μπόλη με σουτ από τα πλάγια. Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης βρήκε τον Γκαναβία κάθετα, στο τετ α τετ, όμως ο τελευταίος πλάσαρε δίπλα από το δοκάρι του Μπόλη. Τελικά, οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων απέδωσαν καρπούς, όταν ο Μαργαρίτης εκτέλεσε απευθείας χαμηλά φάουλ, η μπάλα άλλαξε και λίγο πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-2. Η Καμπή έψαξε την ισοφάριση, αφήνοντας χώρους στη Φλωριάδα, που τους εκμεταλλεύτηκε άψογα στο 75ο λεπτό, όταν σε μια άψογα εκτελεσμένη αντεπίθεση, ο Σπύρου έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Αντωνίου, εκείνος έσπασε στο Μήτσιο, που σιγούρεψε το γκολ, μοιράζοντας στον Αποστόλου, που πλάσαρε, γράφοντας το 1-3. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 86ο λεπτό, όταν ο Σπύρου βρήκε κάθετα το Μανιφάβα, απέναντι από τον Μπόλη, κι εκείνος πλάσαρε σωστά, για το 1-4. Οι προσπάθειες των ομάδων ολοκληρώνονται το προσεχές Σάββατο με την τελευταία αγωνιστική της σεζόν.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκου - Πολύζος Κων/νος

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος-Μάζης) : Μπόλης, Στέργιος, Παππάς, Λάκκας Β., Μπέτσας, Καρράς, Βλάρας (33' Ντούπης), Κωστάκος (74' Τζούκας), Μουστακλής (83' Σταμάτης), Μαγγίνας (69' Ζαχάρης), Μπεζεβέγκης

ΑΟ Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπίζας, Αποστόλου, Αντωνίου, Κακάβας, Κατσαρός, Γκαναβίας (58' Μανιφάβας), Τσίρος (77' Λύτος), Νικοπολίδης, Μήτσιος, Μαργαρίτης, Σπύρου