Νέα ευρεία νίκη για την Αναγέννηση

Πολύ ανεβασμένη δείχνει η Αναγέννηση, που επικράτησε εύκολα του Παναγροτικού, με το ευρύ 7-0.

Ούτε το εμπόδιο του Παναγροτικού ήταν αρκετά υψηλό για την Αναγέννηση, που τον τελευταίο μήνα ανεβάζει συνεχώς στροφές, σημειώνοντας μεγάλες σε έκταση νίκες. Στο σημερινό παιχνίδι, πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο πολύ ανεβασμένος Σιδηρόπουλος που σημείωσε 4 τέρματα, με τον Αλ. Παπακίτσο να τον ακολουθεί προσθέτοντας ακόμα δύο για δεύτερο σερί ματς. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 19ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Παππά, ο Σιδηρόπουλος με κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Στο 29ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης βρήκε κάθετα τον Αλ. Παπακίτσο και εκείνος τελείωσε σωστά τη φάση, γράφοντας το 2-0. Στο 33ο λεπτό, οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς, όταν ο Χρηστογιάννης και πάλι, σέντραρε από πλάγια, και ο Σιδηρόπουλος μέσα από την περιοχή, έγραψε το 3-0. Στο 36ο λεπτό, ο Δ. Παπακίτσος λίγο έλειψε να σημειώσει ένα πανέμορφο γκολ, όμως η λόμπα που επιχείρησε από μακριά σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση δεν έριξε το ρυθμό της, με το Σιδηρόπουλο στο 49ο λεπτό, με πλασέ μέσα από την περιοχή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 4-0, μετά από σέντρα στου Δ. Παπακίτσου, φτάνοντας σε χατ-τρικ. Στο 53ο λεπτό, Δήμος και Σιδηρόπουλος συνδυάστηκαν με τελικό αποδέκτη τον Αλ. Παπακίτσο που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το 5-0. Στο 61ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος πέτυχε και τέταρτο τέρμα, και μάλιστα σπάνιας ομορφιάς, όταν μετά από κόρνερ του Ζήση, έπιασε φοβερό σουτ στην κίνηση, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Ζιώβα, που μάζεψε για έκτη φορά την μπάλα από τα δίχτυα της εστίας του. Το τελικό 7-0 για την Αναγέννηση, σημείωσε ο Μπιθυκούκης στο 84ο λεπτό, μετά από ωραία μπαλιά του Δήμου και τελείωμα μέσα από την περιοχή, με την Αναγέννηση να κλείνει με εντυπωσιακό τρόπο τη χρονιά, φτάνοντας μάλιστα και τη διαφορά από τους διώκτες της στο μέγιστο, μέχρι στιγμής, βαθμό.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Μέκιος Σπύρος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαiδης (54' Μαλίζογλου), Παπακίτσος Αλ., Ζήσης (67' Μπιθυκούκης), Καλιακάτσος (54' Ασπροποταμίτης), Ψαλλιδάκης, Κακιώνης (67' Τσούμαλης), Δήμος, Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος (67' Κώτσης Δ.), Παπακίτσος Δ., Παππάς

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδιωνα (Καρράς) : Ζιώβας, Παπασπύρου (62' Νάσκαρης), Μπότσαρης, Γεωργάρας Θ., Νταλάκας, Σιαμέτης (60' Τσάτσος), Κοντοδήμας, Τζαφέρης, Μένα, Γείτονας, Μπόσμος (46' Γεωργάρας Λ.)