Πήρε το "Χ" από τη Δόξα στην εκπνοή ο Σκουφάς!

Στην τελευταία φάση του ματς, ο Σκουφάς ισοφάρισε τη Δόξα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και πήρε την ισοπαλία με 2-2.

Χάρη σε πέναλτι του Χεμπέγια στην τελευταία φάση του ματς, ο Σκουφάς κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, και μοιράστηκε τους βαθμούς με τη Δόξα, με τελικό σκορ 2-2. Έτσι οι δύο ομάδες δούλεψαν για την Αναγέννηση, που αποσπάστηκε και από τις δύο, ξεμακραίνοντας στην κορυφή. Μόλις στο 2ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με το φορμαρισμένο Στέφανο Δήμο, με σουτ μέσα από την περιοχή, που άλλαξε λίγο πορεία να σημειώνει το 1-0. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Γκούβελος βρέθηκε σε θέση για γκολ στην περιοχή του Σκουφά, όμως τελείωσε τη φάση ψηλά. Στο 4ο λεπτό, η Δόξα είχε μεγάλη φάση να ισοφαρίσει, όταν ο Μπακόλας ανέτρεψε τον Μπασιούκα στην περιοχή, όμως ο ίδιος νίκησε το Σιλιόγκα στο πέναλτι, κρατώντας το υπέρ για την ομάδα του σκορ. Η Δόξα πίεζε για την ισοφάριση και στο 12ο λεπτό, έφτασε ξανά μια ανάσα από το γκολ, με το γυριστό του Μπασιούκα να σταματά στο δοκάρι, για να φτάσει τελικά την ισοφάριση στο 14ο λεπτό, όταν μετά από δυνατό διαγώνιο σουτ του Σιλιόγκα, ο Μπακόλας έδιωξε, όμως η μπάλα έφτασε στον Μπασιούκα, που έγραψε το 1-1. Ο ρυθμός μετά το γκολ της Δόξας έπεσε, με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν κάποια μεγάλη φάση, μέχρι το 42ο λεπτό, όταν ο δραστήριος Γκούβελος, μετά από ενέργεια από πλάγια, βρήκε το Σιλιόγκα, που στόπαρε, όμως σούταρε στην κίνηση πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη φάση ήρθε στο 68ο λεπτό, με το Σιλιόγκα μετά από στημένη μπάλα να προσπαθεί με διπλή προσπάθεια να σκοράρει, όμως την άμυνα του Σκουφά να απομακρύνει. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο, με τη Δόξα να προσπαθεί λίγο περισσότερο να απειλήσει, όμως να μην έχει σωστές αποφάσεις στην τελική προσπάθεια. Κάτι που άλλαξε στο 86ο λεπτό, όταν ο Μπασιούκας βρήκε με ωραία μπαλιά το Θανάση στην περιοχή, και εκείνος με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-2. Το τελευταίο πεντάλεπτο επιφύλασσε πολλές συγκινήσεις, αφού αρχικά, η Δόξα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω δεύτερης κίτρινης στο Θανάση, με το Σκουφά να ψάχνει στη συνέχεια την ισοφάριση. Στο 93ο λεπτό, οι γηπεδούχοι σκόραραν, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσα σε διαμαρτυρίες, ενώ δύο λεπτά αργότερα, σε διεκδίκηση για κεφαλιά Στέργιου και Μπελή στην περιοχή της Δόξας, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, μέσα σε διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων αυτή τη φορά. Ο Χεμπέγια ήταν ψύχραιμος από την άσπρη βούλα του πέναλτι, γράφοντας το 2-2 και χάρισε ένα σημαντικό, έτσι όπως εξελίχτηκε το ματς, βαθμό στην ομάδα του. Περισσότερα, στο βίντεο με τις φάσεις και τα γκολ του αγώνα, από την κάμερα του artagoal.gr by mario.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Βουρλόκας Ζάχος

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Μπακόλας, Παπαγιάννης, Κώτσης (7' λ.τρ. Μπελής), Χεμπέγια, Καρδάσι (46' Στράτος / 79' Σιατής), Κασελούρης Π., Δήμος Π., Γρηγορίου, Δήμος Στ., Ντάβανος, Δήμου

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Νούτσος, Πατσαβούρας, Αράπης (69' Θανάσης), Πέτσας, Τυρολόγος, Μπαλαδήμας (81' Στέργιος), Παπαλάμπρης, Γκούβελος (88' Κούρρα), Μπασιούκας, Σιλιόγκας