Με νίκη αποχαιρετά το 2017 η ΑΕΞ

Σε ένα παιχνίδι που όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο α' ημίχρονο, η ΑΕΞ κέρδισε στον Άγ. Σπυρίδωνα τον Παναγροτικό με 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό, όταν από προσπάθεια του Νίκου και γύρισμα από τα αριστερά, ο Γκαρτζώνης έγινε κάτοχος της μπάλας και από κοντά έκανε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΞ ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Γκαρτζώνη και πάλι, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Βίτσιου και απομάκρυνση των αμυντικών, ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων με ωραίο μονοκόμματο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής σημείωσε το 0-2. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παιχνίδι, όταν ο Μπάλλιας έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και φεύγοντας μόνος του στην αντεπίθεση και από τη γωνία της περιοχής με σουτ έστειλε τη μπάλα, με τη βοήθεια του δοκαριού, στα δίχτυα, μειώνοντας σε 1-2. Στο 34ο λεπτό όμως η ΑΕ Ξηροβουνίου έφτασε σε ακόμη ένα γκολ και κλείδωσε το τρίποντο της νίκης. Από νέο κόρνερ του Βίτσιου, οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και ο Νίκου από κοντινή απόσταση σκόραρε, για το 1-3. Οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν φύγει το ημίχρονο είχαν και κάθετο δοκάρι με τον Άρη Δόση.

Στην επανάληψη οι παίκτες της ΑΕΞ ήταν αυτοί που θα μπορούσαν να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα, όμως ο Άρης Δόσης δεν κατάφερε σε δύο περιπτώσεις να νικήσει τον Γείτονα που ήταν σε καλή μέρα, ενώ ένα καλό σουτ είχε και ο Κυριαζής, το οποίο κατέληξε άουτ. Με τη νίκη τους αυτοί οι φιλοξενούμενοι με το τέλος του α' γύρου προσπέρασαν εκ νέου την ΑΕΜ Μέλισσα, η οποία όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που τον ολοκλήρωσαν χωρίς βαθμό!

Διαιτητής: Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί: Γεωργούλας Βαλάντης - Βασίλα Φωτεινή

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος): Γείτονας, Μένα, Ζέρβας, Γείτονας Ε., Νάσκαρης Α., Μπάλλιας, Συντόσης, Νάσκαρης Π. (38' Κωλέτσης), Ζαρκαδούλας, Λάζαρος, Μαυρομάτης (55' Κατσαμπίρης)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς): Αλεξίου, Γρύλλης (80' Σιαμέτης), Πλακιάς, Κοσταντίνι, Ανυφαντής, Γκαρτζώνης (60' Παλιάτσος), Γιαννούλης, Βίτσιος, Νίκου, Κυριαζής (70' Μητροπάνος), Δόσης Αρ. (72' Τσατταλιος)