Μόνη στην κορυφή η Φλωριάδα

Με 3-0 επικράτησε της Προοδευτικής η Φλωριάδα, κάνοντας το 6 στα 6 και μένοντας μόνη στην πρώτη θέση.

Μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε η Φλωριάδα, εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα της Μέλισσας στην Καμπή. Στο σημερινό ματς, επικράτησε της Προοδευτικής Γραμμενίτσας, με 3-0. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας μόλις μία φορά, έχοντας όμως 6 (!) δοκάρια. Το πρώτο από αυτά ήρθε στο 7ο λεπτό, όταν ο Νικοπολίδης εξαπέλυσε κεραυνό από τα 30 μέτρα, με την μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βάσιου. Η Φλωριάδα πήρε κεφάλι στο σκορ στο 15', όταν ξεδιπλώθηκε ωραία στην επίθεση, ο Αντωνίου, βρήκε το Σπύρου κι αυτός με τη σειρά του πάσαρε στο Μήτσιο στην περιοχή, που με εξαιρετική προσποίηση και έξυπνο μυτάκι στην απέναντι γωνία έγραψε το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 18ο λεπτό, ο Βασιλάκης προωθήθηκε από την άμυνα και πάτησε περιοχή, όμως πλάσαρε μόλις άουτ. Στο 22ο λεπτό ο Αποστόλου βρήκε το Σπύρου στην περιοχή, που πλάσαρε στην κίνηση, σκοράροντας, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 27ο λεπτό, ο Μαργαρίτης εκτέλεσε έξυπνα φάουλ δίπλα από το τείχος με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, και να στρώνεται πλάγια στο Σπύρου που γύρισε προς το τέρμα, σημαδεύοντας και πάλι το δοκάρι του Βάσιου. Στο ημίωρο, ο Μήτσιος ελίχθηκε στην περιοχή και σούταρε με το Βάσιο να διώχνει σε πρώτο χρόνο, την μπάλα να στρώνεται στο Σπύρου, που από το ύψος του πέναλτι έπιασε δυνατό μονοκόμματο σουτ, όμως τράνταξε για τέταρτη φορά το κάθετο δοκάρι της Προοδευτικής. Στο 35ο λεπτό, νέο δοκάρι για τη Φλωριάδα, με το Νικοπολίδη να σουτάρει από μακριά και πάλι, το Βάσιο να βρίσκει με τα ακροδάχτυλα και να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια φάση με το Δημητρίου στην κόντρα, που δε βρήκε στόχο και φτάσαμε στο 40ο λεπτό, όταν ο Κακάβας έκανε κακό κοντρόλ, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του και το διαιτητή Σιατή να δείχνει πέναλτι. Ο Τσιγαρίδας ωστόσο που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Μπακόλα. Λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν ένα ακόμα δοκάρι, με τον Κατσαρό να πιάνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα ασφαλείας, και το βρήκαν στο 55ο λεπτό, όταν μετά από συνεχή κόρνερ, ο Κακάβας με πολύ δυνατή κεφαλιά, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Βάσιο, σημειώνοντας το 2-0. Στη συνέχεια,ο ρυθμός έπεσε με τη Φλωριάδα να έχει την κατοχή, όμως να μη δημιουργεί με την ίδια συχνότητα φάσεις. Τελικά, το σκορ έκλεισε στο 80ο λεπτό, ο Δήμος πλασάροντας από κοντινή απόσταση στα δίχτυα για το τελικό 3-0.

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Μεσίτι Γιάννης

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Λύτος (67' Καλαμπούκης), Αποστόλου, Κακάβας, Βασιλάκης, Κατσαρός, Σπύρου (70' Δήμος), Νικοπολίδης (64' Βλάχας), Μήτσιος (70' Μπαλάφας), Μαργαρίτης, Αντωνίου

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς) : Βάσιος, Κακιώνης, Σκορίλας, Ντάκουλας, Βαλίλης (78' Πανέτας Α.), Φλώρος (40' Ρίζος), Τσίρκας, Καυκιάς, Δημητρίου, Τσιγαρίδας (68' Πανέτας Γαβ.), Ζίου (63' Πανέτας Γ.)