Με... επτάρα μπήκε στο 2024 το Κλειδί!

Με ιδανικό τρόπο μπήκε στο 2024 ο ΑΟ Κλειδίου, «τιμωρώντας» τον Αστέρα Ρόκκα για την ισοπαλία της πρεμιέρας με το εμφατικό 7-0.

Πολύ παραγωγικός αποδείχθηκε ο ΑΟ Κλειδίου απέναντι στον ελλιπή Αστέρα Ρόκκα, τον οποίο συνέτριψε με 7-0 στο γήπεδό του στην πρεμιέρα του β' γύρου της Β' κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και αφού έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Δράκο που νικήθηκε στη γωνία από τον Τάτση, άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό, όταν από σέντρα του Δήμητσα στο δεύτερο δοκάρι, ο ξεχασμένος Στ. Δήμος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι "έκρυψαν" τη μπάλα στην περιοχή του Αστέρα και ο Τζελιλάι έδωσε γκολ πάρε-βάλε στον Στ. Δήμο που από κοντά έκανε το 2-0. Η ομάδα του Κλειδίου ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι στο τέταρτο, όταν από σέντρα του Πήττα, ο Δράκος κοντρόλαρε και σούταρε στη γωνία για το 3-0. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με νέο γκολ των γηπεδούχων στο 45ο λεπτό, όταν από ωραία μπαλιά του Δήμητσα στην πλάτη της άμυνας, ο Δράκος πρόλαβε και τσίμπησε τη μπάλα προ του Τάτση, σημειώνοντας το 4-0.

Στην επανάληψη, ο Δράκος πέτυχε και νέο τέρμα στο 62 λεπτό, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με χατ-τρικ, όταν από σέντρα του Πήττα, ο Φελέκης πρόλαβε και πήρε την κεφαλιά από τον Τάτση στο δεύτερο δοκάρι και ο Δράκος εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία για το 5-0. Το 6-0 σημείωσε στο 75ο λεπτό ο Πανής με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, για να διαμορφώσει το τελικό 7-0 στο 84ο λεπτό ο Φελέκης, με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από ατομική προσπάθεια και ασίστ του Δράκου, ο οποίος είχε και δοκάρι στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι που προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα, είχαν δύο καλές στιγμές με τον Λιόντο στο πρώτο μέρος που κόπηκε τελευταία στιγμή, ενώ στο δεύτερο μέρος, μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας ο Νίκαρης από θέση τετ-α-τετ σούταρε λίγο άουτ και ο Γκανιάτσας σε νέα φάση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, χάνοντας την ευκαιρία για ένα γκολ της τιμής για την ομάδα του.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.): Γκουμπερνάτ, Μανιφάβας Ε., Μανιφάβας Σ. (58' Βερλέκης), Γράδος (54' Γώγος), Δήμητσας, Φελέκης, Πήττας (63' Κατσάνος), Δράκος, Αντωνίου, Δήμος Σ. (54' Πανής), Τζελιλάι (54' Κουτρομάνης)

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας Χ.): Τάτσης, Τασούλας, Συγίζης, Ζαρκάδας, Σιαπέρας, Μάης, Λιόντος, Γκανιάτσας (77' Καλόγηρος), Κρεμίδας, Νίκαρης, Νεραϊδιώτης