Πήρε το «διπλό» στην Ανέζα και μείωσε την απόσταση από τα play-off η ΑΕΞ

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα σε εκτός έδρας ματς για την ΑΕ Ξηροβουνίου.

Σημαντική νίκη που αναπτέρωσε τις ελπίδες της για συμμετοχή στα play-off του πρωταθλήματος, πήρε στην Ανέζα η περσινή Κυπελλούχος ΕΠΣ Άρτας, ΑΕ Ξηροβουνίου. Η ΑΕΞ η οποία μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα στην έδρα της με τον Σκουφά μετρούσε 4 ήττες και 1 ισοπαλία, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, σε αντίθεση με την γηπεδούχο σήμερα ομάδα της Ανέζας, η οποία επέστρεψε στις ήττες, βλέποντας όμως τουλάχιστον την Προοδευτική να χάνει εντός έδρας από την ΑΕ Μενιδίου και τη διαφορά των 5 βαθμών από τη ζώνη των play-out να διατηρείται.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 7ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Βίτσιου, ο Τρούλλης στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά νικήθηκε από τον Τσαμπά, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ στο 15', από νέα εκτέλεση κόρνερ του Βίτσιου να αποκρούει δύσκολα στη γωνία κεφαλιά του Καλιακάτσου. Στο 24ο λεπτό, ο Δόσης δοκίμασε απευθείας κερδισμένο φάουλ, με τον Τσαμπά να αποκρούει με τις γροθιές προσωρινά, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Τσαμπάς σταμάτησε και τον Παπανίκου που πήρε το ριμπάουντ. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τρούλλη να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από αρκετά πλάγια, με τον Τσαμπά να αποκρούει στη γωνία του. Οι γηπεδούχοι δοκίμασαν τον Τσάϊμο στο 33', έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ και κόρνερ του Κοτρότσιου και του Λευτέρη Ρώσσιου αντίστοιχα, που όμως ήταν σε ετοιμότητα, ενώ στο 39' ο Κοτρότσιος δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία. Στο 41ο λεπτό, η ΑΕΞ που είχε ώρα να απειλήσει κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Παπανίκου απέφυγε δυο-τρεις παίκτες από τα δεξιά και σέντραρε, ο Τσαμπάς έκανε άστοχη έξοδο και ο Τρούλλης με κεφαλιά σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.

Στην επανάληψη, και έπειτα από φάση διαρκείας, με τους Παπανδρέου και Ρώσσιο με σουτ μέσα από την περιοχή να βλέπουν τη μπάλα να σταματά σε σώματα αντιπάλων και το Ρούμπο με νέο σουτ να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ο Κοτρότσιος έγινε αποδέκτης της μπάλας και στη συνέχεια ανατράπηκε από τον Θάνο, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Κοτρότσιος ανέλαβε ο ίδιος την εσχάτη των ποινών και στέλνοντας τον Τσάϊμο στην άλλη γωνία ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Κοτρότσιος δεν μπόρεσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να νικήσει Τσάϊμο που απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 69' ο Τρούλλης εκτέλεσε φάουλ με τον Τζούκα από κοντά να μην βρίσκει καλά τη μπάλα που πέρασε άουτ. Στο 76ο λεπτό, ο Ανυφαντής σέντραρε από τα αριστερά, ο Δόσης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του από το ύψος του πέναλτι πέρασε αρκετά μέτρα δίπλα από την εστία. Τελικά, η αναμέτρηση κρίθηκε από τις απευθείας εκτελέσεις φάουλ. Στο 81ο λεπτό, ο Ιωάννου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ της ΑΕΞ για να δώσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους ο Δόσης στο 87ο λεπτό, όταν με όμορφη εκτέλεση φάουλ πέρασε τη μπάλα από το τοίχος και την έστειλε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τσαμπά για το τελικό 1-2.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Παπανίκος Βαγγέλης - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς): Τσαμπάς Μ., Μυτικιώτης, Ρώσσιος Γ. (77' Ιωάννου), Ζώης, Σιόζος, Χουλιάρας, Στεργίου, Ρώσσιος Ε., Παπανδρέου, Κοτρότσιος, Ρούμπος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς): Τσάϊμος, Παπανίκου, Θάνος, Καλιακάτσος, Σιαμέτης, Γεωργάρας (89' Τσιάπαλης), Τζούκας, Βίτσιος (85' Κολιός), Καπέλος (72' Ανυφαντής), Τρούλλης, Δόσης

Θα ακολουθήσουν στιγμιότυπα από την αναμέτρηση, ενώ τις επόμενες μέρες θα είναι διαθέσιμος και ολόκληρος ο σημερινός αγώνας.