Απέδρασε με το "διπλό" από τα Γιάννενα η Αναγέννηση

Δύσκολη και συνάμα σπουδαία νίκη πέτυχε στην πρεμιέρα της Γ' Εθνικής η Αναγέννηση, κόντρα στη Θύελλα Κατσικάς, με 1-2.

Με το δεξί μπήκε στο Πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής η Αναγέννηση, που πέρασε "διά πυρός και σιδήρου" από την έδρα της Θύελλας Κατσικάς, με 1-2. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, όμως η πρώτη φάση ανήκε στην Αναγέννηση στο 6ο λεπτό, με τον Παπαρούνα να σεντράρει και τον Μπότσαρη να σουτάρει στην κίνηση πάνω από τα δοκάρια. Στο 7ο λεπτό, ο Νάκος βγήκε σε θέση τετ α τετ, όμως ο γκολκίπερ της Αναγέννησης τον πρόλαβε, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης σε νέα φάση τετ α τετ πλάσαρε άουτ. Η Αναγέννηση, που αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα, κόντρα στο γρήγορο Νάκο στο κέντρο της άμυνας, βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο 14', όταν μετά από ασυνεννοησία της άμυνας και κακή έξοδο του κατά τ' άλλα πολύ καλού Πατσιούρα, ο Νάκος επωφελήθηκε και σε κενή εστία έγραψε το 1-0. Οι γηπεδούχοι έχοντας το μομέντουμ έψαξαν δεύτερο γκολ, όμως η άμυνα της "Α" ανταποκρίθηκε, για να φτάσουμε στο 30ο λεπτό, όταν ο Παπαρούνας σέντραρε, και ο Σιδηρόπουλος με κεφαλιά, έγραψε το 1-1, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Στο 34ο λεπτό, ο Πατσιούρας πρόλαβε με έξοδο το Γιωτάκη που έβγαινε απέναντί του, για να έρθει στο 38ο λεπτό, η ολική ανατροπή, όταν σε καθαρό χέρι στην περιοχή της Θύελλας, καταλογίστηκε πέναλτι, και ο Παπαρούνης σκόραρε από την άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Η αρτινή ομάδα κράτησε το υπέρ της σκορ, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα χωρίς να απειληθεί.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση απείλησε με δύο σουτ των Χούσου και Μπότσαρη που δεν είχαν αποτέλεσμα, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Τσουμάνης για τη Θύελλα είχε φάουλ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Όσο περνούσε η ώρα, ο πλαστικός τάπητας έδειξε να επηρεάζει την Αναγέννηση, που βρέθηκε σε παθητικό ρόλο, με τους γηπεδούχους στο 65ο λεπτό, να έχουν κοντινό σουτ του Τσουμάνη, που μπλόκαρε ο Πατσιούρας. Στο 70', η Θύελλα έφτασε κοντά στο γκολ, με το σκόρερ Νάκο να νικιέται από καλή θέση από τον Πατσιούρα, για να φύγει στην κόντρα η "Α", και τον Παπαρούνα να πλασάρει άστοχα τον εξερχόμενο Παπαϊωάννου. Στο 71ο λεπτό, ο εκ την κορυφαίων της Αναγέννησης, Πατσιούρας μπλόκαρε φάουλ των γηπεδούχων, ενώ στο 86ο λεπτό, έδιωξε νέα εκτέλεση φάουλ σαν κοντινό κόρνερ. Η "Α" κρατούσε με νύχια και με δόντια το υπέρ της σκορ, και κατάφερε να φύγει με το σημαντικό ροζ φύλλο, αφού στην τελευταία φάση της Θύελλας, το φάουλ του Βελτσίτσα, έφυγε λίγο έξω από την εστία και το 1-2 παρέμεινε.

Διατητής : Γιούργας Κωνσταντίνος (Κέρκυρας)  Βοηθοί : Σκορδίλης Θεοχάρης (Κέρκυρας) - Μιχαλάς Γεράσιμος (Κέρκυρας)  Παρατηρητής : Τσιάκος Σπύρος (Θεσπρωτίας)

Γκολ: Νάκος 14' / Σιδηρόπουλος 30', Παπαρούνης (πεν.) 34'

Θύελλα Κατσικάς (Κοντοδήμας) : Παπαϊωάννου, Νάνος, Ασωνίτης, Πάκος, Λισγάρας, Μούτσιος, Τσουμάνης, Φαρμάκης (70' Γούλας), Νάκος, Τσιαφίτσας, Γιωτάκης (46' Πολυχρόνης)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Πατσιούρας, Καραγιαννίδης, Φωλίνας, Μπόκος Γ. (80' Κραμπής), Παπαρούνης, Κόλινς, Παπαρούνας (80' Παπακίτσος), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Σκανδάλης (87' Σχισμένος), Μπότσαρης (64' Γκολάκου)

* Το artagoal.gr by mario, ευχαριστεί τη Θύελλα Κατσικάς για τη φιλοξενία, καθώς και την ΕΠΣ Ηπείρου, για τις διαπιστεύσεις που μας παρείχε, για την κάλυψη του παιχνιδιού, καθώς και τη λήψη του βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού, που θα ακολουθήσει σε νέο άρθρο.