Επιστροφή στις νίκες για τους Φιλέλληνες Πέτα (vid)

Embed video:

Ευχαριστούμε τον Χρήστο Αλεξόπουλο για τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού.

Στις νίκες επανήλθαν (μετά την ήττα από τη Νίκη Καλαμιάς) οι Φιλέλληνες Πέτα, οι οποίοι κέρδισαν στο γήπεδο τους της ΑΕ Μενιδίου με 3-0. Οι γηπεδούχοι αφού απείλησαν πρώτοι με τον Ροβίνα, το πλασέ του οποίου μέσα από τη μεγάλη περιοχή πέρασε λίγο άουτ, έπειτα από συνεργασία με τον Κώστα, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 9ο λεπτό, με τον Αθανασιάδη να εκμεταλλεύεται μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, κρεμώντας τον Μπόλη για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα μακρινό σουτ του Γείτονα που πέρασε πάνω από την εστία. Στη συνέχεια οι Φιλέλληνες είχαν δύο καλές εκτελέσεις φάουλ από τον Σωτήρη Σταμάτη. Η μία ήταν απευθείας, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, και η δεύτερη δεν αιφνιδίασε τον Μπόλη που απέκρουσε με τα πόδια. Στο 18ο λεπτό όμως, ο Ροβίνας πήρε το ριμπάουντ από διώξιμο αμυντικού και με δυνατό συρτό σουτ από τα 30 περίπου μέτρα έκανε το 2-0, με τον Μπόλη αν και βρήκε τη μπάλα να μην καταφέρνει να αποσοβήσει το γκολ. Παρόμοια φάση είχε λίγο αργότερα και ο Γιάννης Σταμάτης, με τον Μπόλη να βγάζει αυτή τη φορά σε κόρνερ. Η τελευταία αξιόλογη φάση για το πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ του Αθανασιάδη από πλάγια θέση με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν περισσότερες φάσεις από το α' ημίχρονο και απείλησαν με το Νούσια αλλά και τον Γείτονα που έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά με κεφαλιά με κεφαλιά να πετύχει ένα τέρμα, μετά από σέντρα του Μαλτέζου από τα δεξιά. Τελικά, οι γηπεδούχοι που είχαν και αυτοί ευκαιρίες με τον Ροβίνα, στο 78' μετά από μπαλιά του Σταμάτη, κατάφεραν να σκοράρουν τρίτο τέρμα με τον Αθανασιάδη, ο οποίος αφού απέφυγε δύο αντιπάλους, έκανε το σουτ στην απέναντι γωνία για το 3-0.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Νικολάου Βαγγέλης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος, Τσιγαρίδας, Κολιός, Γρούμπας, Γούλας Π., Αθανασιάδης (87' Μακρής), Σταμάτης Ι., Σταμάτης Σ., Ζιώρης, Ροβίνας, Κώστας (61' Δήμος)

ΑΕ Μενιδίου (Νίκου): Μπόλης, Στασινός, Καλαμπούκης, Μπαλάτσας, Κασελούρης, Θανάσης, Κάλλιας (66' Μαλτέζος), Οικονόμου (75' Bali), Νούσιας, Τσουλουφίδης (46' Κολιούλης), Γείτονας