Νίκη σωτηρίας για την Προοδευτική

Σημαντική νίκη πέτυχε η Προοδευτική Γραμμενίτσας, στην έδρα της, κόντρα στην ΑΕΞ, με 1-0.

Σπουδαία νίκη για την Προοδευτική Γραμμενίτσας, που έκανε ένα σημαντικό βήμα προς τη σωτηρία της χωρίς να μπει στα μπαράζ. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, και στο 10ο λεπτό είχαν από μια σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Η Προοδευτική είχε ένα σουτ του Νύχτη στο δοκάρι, και στην κόντρα επίθεση, ο Γκότζιος έφυγε μόνος, όμως πλάσαρε άστοχα. Στο 15' ο Τσεβρενίδης έβαλε δύσκολα στον Ντεκούλη που μπλόκαρε, ενώ στο 25ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Πανέτα να πλασάρει στο τετ α τετ τον Τσάϊμο, και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Η Γραμμενίτσα συνέχισε να πιέζει και στο 32' μετά από εξαιρετική προσπάθεια ο Γαβριήλ Πανέτας πλάσαρε στο κενό τέρμα, όμως ο Κοσταντίνι έδιωξε σωτήρια. Στο 40ο λεπτό ο ίδιος παίχτης σούταρε με τον Τσάϊμο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, και ο Ζίου στην επαναφορά πλάσαρε άουτ.

Το γκολ που έκρινε το ματς ήρθε τελικά στο δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους που συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, δείχνοντας το ισχυρότερο κίνητρο που είχαν για νίκη. Το τελικό 1-0 σημείωσε ο Κουτσιμπέλας, με σουτ από τα όρια της περιοχής, σο 73ο λεπτό, δίνοντας μια τεράστια βαθμολογική ανάσα στην αμάδα του.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Κούσουλας Γιώργος - Κοσίνας Βαγγέλης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς) : Ντεκούλης, Κακιώνης, Νύχτης (88' Νάτσιος Σ.), Κόνιαρης, Δερβίλης, Κουτσιμπέλας, Πανέτας Γαβ., Σκορίλας (60' Λιόλιος), Ζίου (63' Βέτσιος), Πανέτας Γ., Νάτσιος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Τσάιμος, Δόσης Αν., Μητροπάνος, Καλιακάτσος, Βίτσιος, Κοσταντίνι, Δεληκούρας (69' Πλακιάς), Γκότζιος, Δόσης Αρ. (69' Σκανδάλης), Τσεβρενίδης, Κυριαζής (60' Τζούκας)