Νίκη για τον Ολυμπιακό με 3-1 επί της Προοδευτικής

Άμεση επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Καλοβάτου, ο οποίος νίκησε την Προοδευτική Γραμμενίτσας με 3-1 χθες στο γήπεδο των Πλησιών, για το πρωτάθλημα της Α' Ερασιτεχνικής της ΕΠΣ Άρτας.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο δεκάλεπτο, όταν ο Τσόλης έφυγε από τα δεξιά και έκανε την παράλληλη σέντρα με τον Μπιθυκούκη να πετάγεται και με σουτ από το σημείο του πέναλτι να στέλνει τη μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ στο 20ο λεπτό, με το Νίκαρη να φεύγει στην κόντρα και να ανατρέπεται στη συνέχεια στην περιοχή από τον Άκη Παππά, κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 1-0. Στο ημίωρο μάλιστα ο Ολυμπιακός είχε και δοκάρι, από κεφαλιά του Μπιρμπίλη μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Καλοβάτου πήρε σημαντικό προβάδισμα νίκης στο 52ο λεπτό, με τον ίδιο τρόπο που σκόραρε στο πρώτο μέρος. Συγκεκριμένα, ο Νίκαρης ανατράπηκε από τον Φώτη, με τον ίδιο να εκτελεί και πάλι εύστοχα το πέναλτι για το 2-0. Στο 75ο λεπτό, η Προοδευτική κατάφερε να μειώσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσόλη, με τη μπάλα να καταλήγει στο παραθυράκι του Λαζανά. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν για να ισοφαρίσουν, αφήνοντας όμως κενά στα μετόπισθεν, τα οποία όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν οι Νίκαρης και Δάρδας. Τελικά, και με την Προοδευτική να μένει με δέκα παίκτες στο 87' λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Άκη Παππά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 3-1 στο επόμενο λεπτό, με τον Βίτσιο να χτυπάει στην αντεπίθεση.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Πολύζος Κωνσταντίνος

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.): Λαζανάς, Χατζίου, Θεμελής Γ., Τζώρας, Καλαμπαλίκης (65' Βίτσιος), Μπιρμπίλης, Σιαπέρας Χ., Δάρδας, Τσώλης, Κιούρα, Νίκαρης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς): Φώτης, Σκορίλας, Κάτσινος, Καλόγηρος, Παππάς Φ., Τσόλης, Βούλγαρης, Νάσης, Παππάς Θ., Παπασπύρου (68' Ζώγος), Μπιθυκούκης