Δεν χάνει στη Λευκάδα ο Σκουφάς (vid)

Embed video:

Δείτε στο βίντεο μερικές από τις καλύτερες φάσεις του παιχνιδιού.

Έναν βαθμό που ίσως αποδειχθεί χρυσάφι στην προσπάθεια του για παραμονή στην κατηγορία, πήρε στη Λευκάδα ο Σκουφάς, απέναντι στον Τηλυκράτη. Όπως και στο παιχνίδι με τον Πανλευκάδιο, έτσι και σήμερα ο Σκουφάς δεν ηττήθηκε στη Λευκάδα. Μάλιστα, θα μπορούσε να φύγει με ένα μεγάλο "διπλό" απέναντι στον πρωτοπόρο Τηλυκράτη, αν ήταν λίγο πιο ήρεμος και τυχερός στην τελική προσπάθεια. Στο α' ημίχρονο ο Τηλυκράτης μπορεί να είχε την υπεροχή, αλλά είχε μόνο μία αξιόλογη φάση, και αυτή από στημένο. Συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό, ο Φέτσης εκτέλεσε κερδισμένο φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, όμως ο Παπαχρήστος έπεσε εντυπωσιακά στη γωνία του και παραχώρησε κόρνερ.

Στην επανάληψη και στο 53' οι γηπεδούχοι άλλαξαν ωραία τη μπάλα από τα δεξιά και έκαναν τη σέντρα όμως ο Παπαγιάννης πρόλαβε και κόντραρε τον αντίπαλο του που ήταν στην πλάτη και παραχώρησε κόρνερ. Η πρώτη μεγάλη φάση για τον Σκουφά ήρθε στο 59' όταν ο Βερλέκης δοκίμασε με τη μία μακρινό σουτ, έπειτα από απομάκρυνση του αμυντικού, η μπάλα σταμάτησε στον Παππά, που δεν ήταν οφσάιντ, ο οποίος γύρισε όμως και πλάσαρε πάνω από την εστία του Καραγκούνη. Τέσσερα λεπτά αργότερα νέα μεγάλη φάση για τον Σκουφά, που ξεκίνησε από άτσαλο σουτ του Βερλέκη, το οποίο βγήκε πάσα στον Ασπροποταμίτη, ο οποίος πλάσαρε από πλάγια, όμως ο Καραγκούνης είχε γρήγορα αντανακλαστικά και του έκλεισε άμεσα το οπτικό πεδίο, με αποτέλεσμα να αποκρούσει σωτήρια με τα πόδια. Στο 73' ο Σκουφάς που ήταν πολύ καλός αμυντικά, λίγο έλειψε να δεχθεί γκολ από ένα λάθος του Παπαχρήστου, ο οποίος δεν εκτέλεσε σωστά το ελεύθερο, και ο Τηλυκράτης βγήκε στην κόντρα, όμως διόρθωσε άμεσα το λάθος του, αποκρούοντας με τα πόδια σε κόρνερ το τετ-α-τετ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο τέλος για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, όμως στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Κομποτίου θα μπορούσε να φύγει με το "διπλό" στις αποσκευές της. Στο 90' ο Σταμούλης είχε ένα καλό εκτελεσμένο φάουλ, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Τσάκαλος μετά από βαθιά μπαλιά του Σχισμένου βρέθηκε απέναντι στον Καραγκούνη, ο οποίος όμως με διπλή προσπάθεια τον νίκησε, κρατώντας το 0-0.

Με τον Σκουφά σήμερα έκανε ντεμπούτο ο νεοαποκτηθείς 19χρονος μπακ Αποστόλης Μπαλωμένος, ο οποίος ήρθε στον Σκουφά από τη Θύελλα Ραφήνας, ενώ παλαιότερα έχει αγωνιστεί στον Ολυμπιακό Αγ. Στεφάνου.

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί: Κακατσίδης (Αιτωλοακαρνανίας) - Κουτρομάνος (Αιτωλοακαρνανίας)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παντζιαράς): Καραγκούνης, Τσέλα (87' Γεωργάκης), Καταγής Σ., Μπουρδούβαλης (80' Μπαλογιάννης), Φέτσης, Πετράκος, Γκίκα (53' Καββαδάς), Κτενάς, Γραμματικόπουλος, Καταγής Γ., Βασίλας (46' Περιστέρης)

Σκουφάς Κομποτίου (Σωτηρόπουλος): Παπαχρήστος, Παπαγιάννης, Πέτσας, Σχισμένος, Καλπακούλας (62' Μπαλωμένος), Μπάφας, Θεοδωρής (82' Σταμούλης), Βερλέκης, Παππάς, Παρράς (53' Τσάκαλος), Μπαλαδήμας (7' λ.τρ. Ασπροποταμίτης)