Ένα βήμα από την πρόκριση στην επόμενη φάση οι Νεανίδες του ΓΣ Άρτας

Την Κυριακή κέρδισαν στο ΔΑΚ Άρτας τον Φιλαθλητικό Πρέβεζας και θέλουν ένα βαθμό το ερχόμενο Σάββατο στα Γιάννενα, με αντίπαλο τον Πρωταθλητή Ηρακλή για να περάσουν στην επόμενη φάση.

Αναλυτικά το παιχνίδι από τον ΓΣ Άρτας:

«O Φιλαθλητικός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 3-7 και 4-9. Η ομάδα μας αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσια ισοφαρίζοντας 10-10. Ο Φιλαθλητικός έχοντας καλή υποδοχή μας έκανε την ζημιά από το κέντρο και απέκτησε ξανά προβάδισμα 3 πόντων 12-15 και 15-18. Στο σημείο αυτό η Πιέτα μας έκανε ζημιά από το σέρβις και η Πρεβεζιάνικη ομάδα ξέφυγε 15-23, κατακτώντας εύκολα το σετ με 17-25.

Στο 2ο σετ η ομάδα μας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και ποτέ δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ. Ξεκινήσαμε με 4-1, 7-4, 12-8 φτάνοντας στα μισά να προηγούμαστε με 15-10. Όλα λειτουργούσαν ρολόι και φτάσαμε την διαφορά στους 7 πόντους 21-14 και 23-16. Εύκολα πήραμε το σετ 25-18 ισοφαρίζοντας σε 1-1 στα σετ.

Το 3ο σετ ήταν εκπληκτικό σε φάσεις που καθήλωσαν τους θεατές και παίχτηκε πολύ ωραίο Βόλεϊ και από τις δύο ομάδες. Η ομάδα μας έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της προηγήθηκε 6-2 και 8-4. Ο Φιλαθλητικός όμως αντέδρασε, και κατάφερε βγάζοντας απίστευτες άμυνες να ισοφαρίσει σε 10-10. Μέχρι το 16-16 πηγαίναμε πόντο-πόντο, όταν και ο Φιλαθλητικός μας ξέφυγε δύο πόντους 16-18. Ένα πλασέ της Πορτοβάρα και 5 συνεχόμενα δύσκολα σέρβις της Σωτηρίου μας δώσανε διαφορά ασφαλείας 4 πόντων 22-18. Όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει, η γειτονική ομάδα μείωσε σε 22-20, η Νταούλια με πλασέ έκανε το 23-20. Με δύο πόντους της Ντούσκου η διαφορά έφτασε στον πόντο 23-22. Δεν χάσαμε την ψυχραιμία μας και καταφέραμε έχοντας στο σέρβις την Πορτοβάρα να πάρουμε το σετ 25-23, προηγούμενοι 2-1.

Ο Φιλαθλητικός στο 4ο σετ μπήκε αποφασισμένος για την ισοφάριση και τα κατάφερε κάνοντας δύσκολο και πιεστικό σέρβις που μας ανάγκασε σε πολλά λάθη. Η διακύμανση του σετ ήταν 2-4, 7-8, 9-14, 14-18 και 18-25.

Όπως και το 3ο σετ, έτσι και το 5ο ήταν συναρπαστικό, με μεγάλες φάσεις, απίθανες άμυνες με την ομάδα μας να το κατακτά στις λεπτομέρειες 15-13. Ξεφύγαμε από την αρχή 4-2 και αλλάξαμε τερέν 8-5. Τα συνεχόμενα χαμένα σέρβις μας (7 στο 5ο σετ) ήταν η αχίλλειος πτέρνα που λίγο έλειψε να μας στοιχίσει. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Φιλαθλητικός και μας μείωσε στον πόντο 12-11. Μια επίθεση από την πίσω ζώνη της Ρίζου μας –η πιο σημαντική στο σετ– μας έδωσε διαφορά 2 πόντων 13-11, μείωσε η Πιέτα σε 13-12, όμως αυτή έκανε το λάθος στην επόμενη επίθεση, γράφοντας το 14-12. Η Πορτοβάρα έχασε το σέρβις, ο προπονητής μας Γιάννης Σταμούλης πήρε time-out, συνέστησε ηρεμία, βγάλαμε την υποδοχή και με επίθεση της Νταούλια πήραμε το σετ 15-13 και την νίκη με 3-2. Μια μεγάλη νίκη, απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα.

Ξεχώρισαν για την ομάδα μας Πορτοβάρα, Νταούλια και Ρίζου, ενώ η Σωτηρίου όταν χρειάστηκε έδειξε την κλάση της. Από την Πρέβεζα Ντούσκου, Πιέτα και Κατσανάκη».

ΓΣ Άρτας (Σταμούλης): Πορτοβάρα, Σωτηρίου, Ρίζου, Βαρέλη, Νταούλια, Σάρκα, Ι. Δημοθεόδωρου λ./ Α. Δημοθεόδωρου, Λαϊνά, Παπαδημητρίου

Φιλαθλητικός Πρέβεζας: Ντούσκου, Πιέτα, Κατσανάκη, Αρμπυρού, Κοτζαμουράτογλου, Τόλιου, Σακκά Κ. λ./ Σακκά Σ.