Ξέσπασε με τεσσάρα ο Ολυμπιακός Καλοβάτου

Μετά από 5 αγωνιστικές χωρίς νίκη (1 ισοπαλία) ο Ολυμπιακός Καλοβάτου ξέσπασε στον ελλιπή Αστέρα Ρόκκα, τον οποίο νίκησε με 4-0.

Οι γηπεδούχοι στο γήπεδο της Ράχης, λόγω τιμωρίας από την ΕΠΣΑ, μπήκαν πιο επιθετικά, και αφού προειδοποίησαν με ένα σουτ του Ζαγγανά από τα όρια της μεγάλης περιοχής, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, μόλις στο 10ο λεπτό, όταν από δυνατό πλάγιο του Γιάννη Ράμα η μπάλα έφτασε στον Ζαγγανά, ο οποίος βρήκε χρόνο να κάνει το κοντρόλ και με σουτ, αφού η μπάλα χτύπησε και σε σώμα αντιπάλου, να νικήσει τον Θοδωρή Κολιό και να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως το μόνο αξιόλογο που είχαν ήταν ένα σουτ του Νίκου Μπαγιώργα εκτός περιοχής, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κώστας Θεμελής. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους και από λάθος στην αντίπαλη άμυνα, ο Ζαγγανάς έπαιξε το ένα-δύο με τον Σαλτογιάννη, και μπήκε στην περιοχή, όμως απέναντι από τον Κολιό έστειλε τη μπάλα αρκετά ψηλά και άουτ.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ολυμπιακού καθάρισαν το παιχνίδι μέσα σε 6 λεπτά. Στο 55' και έπειτα από λάθος στη μεσαία γραμμή, η μπάλα έφτασε στον Αντώνη Ράμα που είχε περάσει ως αλλαγή και στα πλάγια της περιοχής κέρδισε πέναλτι από τον Γιάννη Βάντζο. Ένα πέναλτι για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν εντόνως οι παίκτες του Αστέρα. Ο Αντώνης Ράμα ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και από την άσπρη βούλα δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Στο 61ο λεπτό, ήταν η σειρά του Γιάννη Ράμα να χριστεί σκόρερ, όταν βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα και αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα, σε κενή εστία σημείωσε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 80' ο Ντόκορος με παρόμοιο τρόπο με το τρίτο γκολ, με τη μόνη διαφορά, ότι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ. Οι παίκτες του Αστέρα έψαξαν το γκολ της τιμής στο β' ημίχρονο μέσα από στημένα και μακρινά σουτ, χωρίς όμως θετική κατάληξη.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι με τον Ολυμπιακό Καλοβάτου στο σημερινό παιχνίδι, αγωνίστηκαν τα τρία νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας. Ο έμπειρος τερματοφύλακας Κώστας Θεμέλής από τον ΑΟΚ Τζουμέρκων, για τον οποίον σας είχαμε ενημερώσει από το προηγούμενο παιχνίδι, ο 27χρονος μέσος Kostag Cingo από την Αναγέννηση Άρτας και ο 33χρονος Θοδωρής Σαλτογιάννης από τον Ηρακλή Αγ. Γεωργίου. Για τον δεύτερο η διοίκηση του Ολυμπιακού εξέδωσε και την παρακάτω ανακοίνωση:

«Η διοίκηση του Ολυμπιακού Καλοβάτου θα ήθελε να ευχαριστήσει το Δ /Σ της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ΑΡΤΑΣ για την παραχώρηση του ποδοσφαιριστή Κώστα Τσίγκα στην ομάδα μας».

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Τράμπας Θωμάς

Ολυμπιακός Καλοβάτου: Θεμελής Κ., Παπακώστας, Τζιανούμης, Σμύρης (70' Μπιρμπίλης), Ρώσσιος, Ράμα Γ., Τόλης, Θεμελής Γ. (73' Ντόκορος), Ζαγγανάς (76' Κουτρουμάνος), Cingo (46' Ράμα Α.), Σαλτογιάννης

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κολιός Θ., Βάντζος Ι., Βάντζος Λ., Βάντζος Ε., Συγίζης (81' Κολιός Α.), Γκανιάτσας Χ., Μπαγιώργας, Μπασιάκος (80' Βασιλάκος), Φράγκος, Κρεμίδα, Λουάνι